Dow Jones

Cem Şengezer – 09.05.2012

Kısa vadede baskı

Ortalamaları izliyor ve 12.700 puana düzeltmeyi nisan son haftasında bekliyorduk: 12.800 puandan tepki geldi. Yükseliş gerçekleşmiş olsa da, ortalamalar arası farka bakarak düzeltme beklentimiz azalarak da olsa devam etmektedir. Uzun vade için olumlu görüşümüz devam etmektedir.

Uzun vade (aylık görünüm)

Olumlu trendin etkisiyle, bu senenin zirve görmeyi bekleyebiliriz. Nisan ayında 13100 üstünün görülmesi bu beklentiyi desteklemektedir. Son durumda 50 aylık ortalama düşüşünü bitirmek üzere, 120 aylık ortalama ile çakıştılar. Beklentimiz elli aylık ortalamanın negatife döndüğü değerde yeni yükseliş dalgasının başlamasıdır. Mayıs ayındaki düşüşleri buna bağlayabiliriz. Ortalamanın önceki aya göre yükselişe geçerek aşırı noktada olması ise satışları getirecektir.

Orta vade (haftalık görünüm)

Temmuz 2011′de, 50 ve 120 haftalık ortalamalar arası fark artmış ve 2000 puanlık düşüş görülmüştü. Son durumda aradaki fark eskisi gibi değil, o yüzden kayda değer düşüş beklememiz gerekmez. Düzeltmelerin 12.700 – 12.800 aralığında denge bulması beklenebilir.

Bu hafta 12.800altının görülmesiyle 6 haftalık ortalama altında kaldığı süre geçmiştekine benzer hal alacaktır ve düşüş formasyonu sona ermeye başlayacaktır. O halde yükseliş tekrarlayabilecektir. Geçen ay dert ettiğimiz 6 aylık ortalamanın yükselmeye devam etmesi ve 12.600 seviyesine yaklaşması olumludur. Bu ortalamadan aşırı sapma düzeltme getiriyordu. Geçen ayki aşırı sapma durumunda değiliz, bu yüzden ay içinde düzeltmenin de yükselişe kıyasla önemsiz kalacağını düşünmekteyiz.

İçeride yükselişi tetikleyecek olan aşırı düşüştür. Dow Jones içinse güçlü trenddir. Son 1 senede Dow Jones 50 aylık ortalamasının düşüşe geçmesiyle tepki vermiştir. Ortalamadaki düşüş de anlam taşır: sert düşüş göstermemiş olması, dalgalanmayı azaltmıştır. Dalgalanmaların, yıpratıcı etkisi olmamıştır.

Elli haftalık ortalamada durumu daha rahat görebiliriz: 2011 ilk yarısında 50 ve 120 haftalık ortalamalar arası fark aşırı açılmıştı (geçmişe göre). Son durumda ise fark kapanmaktadır. Bir başka deyişle, yükseliş sağlıklı ve ‘ucuz’ görüntüsü içindedir. Fark geçmişte olduğu gibi arttığında düşüş trendi belirginleşecektir.

2012 zirve tahmini: 15.000+

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir