Döviz Kurlarının 2019 3. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi / Ziraat Yatırım

Döviz Kurlarının 3. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi

2019 yılının üçüncü çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın üçüncü çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %1,7, %5,6 ve %1,9 oranlarında değer kaybetmiştir. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketlerin bu durumdan sınırlı da olsa olumlu etkilenmesi beklenmektedir. Euro’daki görece yüksek düşüşten dolayı Euro açık pozisyonları yüksek olanlar, Dolar ve Japon Yeni açık pozisyonu olanlara göre daha olumlu etkilenmesi beklenmektedir.

2019 yılının ikinci çeyreğinde, TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %2,3, %3,7 ve %5,2 oranlarında değer kazanmıştı. Dolayısıyla bu çeyrekte kurlardaki düşüş, ikinci çeyreğe göre kur etkisinin gelir tablosuna olumlu katkı yapması beklenmektedir.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2018 yılının 3. çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro, Japon Yeni sırasıyla %31,3, %30,9 ve %28,1 oranlarında değer kazanmıştı. Bu kapsamda, bir önceki yılın aynı dönemine göre kurların olumsuz etkisinin bu çeyrekte yerini kısmi pozitif bir görüntüye bırakması beklenmektedir.

Dosyada (Kur Etkisi_3Ç2019) Haziran 2019 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Eylül 2019 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2019 yılının 3. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkileneceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

Migros (MGROS) 174mn TL, Sinpaş GYO (SNGYO) 151mn TL, Türk Telekom (TTKOM) 122mn TL, Sasa Polyester (SASA) 119mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 109mn TL, Anadolu Efes (AEFES) 83mn TL, Coca Cola (CCOLA) 78mn TL, Odaş Enerji (ODAS) 77mn TL ve Ak Enerji (AKENR) 76mn TL kur farkı geliri yazarak döviz kurlarındaki gerilemeden olumlu etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır.

THY en yüksek açık pozisyona sahip şirketken, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve TL cinsinden olması nedeniyle kur farkı gelirinin 56mn TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Zorlu Enerji’nin 7.361mn TL’lik yüksek döviz açık pozisyonuna karşın etkinin büyük bir bölümünün özkaynaklar altında gösterilmesi ve korunma sebebiyle açık pozisyonun olumlu etkisi sadece 18mn TL ile sınırlı olabilir.

Finansallarını Euro cinsinden tutan Pegasus (PGSUS) USD açık pozisyonuna istinaden gider, TL fazla pozisyonuna istinaden ise gelir kaydetmekte olup nette 99mn TL kur farkı gideri yazacağı hesaplanmaktadır.

Ford Otosan’ın (FROTO) EUR açığı olmasın karşın şirketin yükümlülüklerinin neredeyse tamamı Ford Motor Company ile yaptığı ihracat anlaşmaları ile riskten korunmaktadır. TOFAŞ’ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup’un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, her 2 şirket içinde yüksek döviz açık pozisyonlarına rağmen kurların geri çekilmesinin önemli bir etkisi olmayacağı hesaplanmaktadır.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding payına düşen kısmın oldukça sınırlı kalacağı hesaplanmıştır.

Döviz pozisyon fazlası yüksek olan Doğan Holding (DOHOL), Soda Sanayii (SODA) ve Aselsan’ın (ASELS) sırasıyla 55mn TL, 62mn TL ve 41mn TL kur farkı gideri kaydetmesi beklenmektedir.

Döviz fazla pozisyonu yüksek olmasına karşın Şişe Cam’da (SISE) korunma sebebiyle kur hareketlerinin önemli bir etkisi olmayacağı hesaplanmıştır.

İskenderun Demir Çelik’in (ISDMR) 1.945mn TL’lik toplam döviz fazla pozisyonu olması ve finansallarını dolar cinsinden tutması sonucu 137mn TL’lik bir kur farkı gideri kaydedebilir.

Enka İnşaat (ENKAI) döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir.)