Döviz Kurlarının 2019 1. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi / Ziraat Yatırım

“Döviz Kurlarının 1. Çeyrek Finansallarına Olası Etkisi”

2019 yılının ilk çeyrek bilanço dönemini kapatırken, bilançolarda kullanılacak değerleme kurları da belli oldu. Buna göre yılın ilk çeyreğinde TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırasıyla %7,0, %4,8 ve %6,6 oranlarında değer kazanmıştır. Dolayısıyla döviz açık pozisyonları olan şirketler bu durumdan bir miktar olumsuz etkilenmesi beklenmektedir.

2018 yılının 4. çeyreğinde, Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre, sırasıyla %12,2, %13,3 ve %9,8 değer kaybetmişti. Dolayısıyla bir önceki çeyrekte kurlarda yaşanan sert düşüşün ilk çeyrekte yerini tekrar toparlanmaya bırakması, döviz açık pozisyonu bulunan şirketlere olumsuz etki yapması beklenmektedir. Ancak, kurlardaki yükselişin görece daha az olması söz konusu olumsuz tabloyu sınırlamaktadır.

Ayrıca, ana karşılaştırma dönemi olan 2019 yılının 1. çeyreğinde ise TL bu üç para birimi karşısında yine değer kaybı yaşamıştı. TL’nin bir önceki yılın aynı dönemine göre Dolar’a karşı olan değer kaybı, Avro ve Japon Yeni’ne karşı olan değer kaybına göre daha az gerçekleşmişti. Bu sebeple geçen senenin aynı çeyreğine kıyasla, Dolara nazaran Euro ve Yen açık pozisyonu olan şirketlerin bir miktar daha az olumsuz etkilenmesi beklenmektedir. Geçen yılın ilk çeyreğinde Dolar, Euro ve Japon Yeni, TL’ye göre, sırasıyla %4,7, %7,8 ve %11,0 değer kazanmıştı.

Dosyada (Kur Etkisi_1Ç2019) Aralık 2018 sonunda net yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin (Mart 2019 sonu itibariyle döviz pozisyonlarını aynı korudukları varsayımıyla) 2019 yılının 1. çeyreğinde kur değişimlerinden nasıl etkileneceklerinin tablosu verilmiştir. Bankalar, yabancı para net pozisyonlarını bilanço dışı nazım hesaplarda türev ürünler kullanarak dengelediği için listeye dahil edilmemiştir. Buna göre:

Döviz Açık Pozisyonu Yüksek Olanlar;

Türk Telekom (TTKOM) 890mn TL, Ak Enerji (AKENR) 280mn TL, Torunlar GYO (TRGYO) 219mn TL, İzmir Demir Çelik (IZMDC) 161mn TL, Kardemir D (KRDMD) 147mn TL ve Anadolu Efes (AEFES) 137mn TL kur farkı gideri yazarak döviz kurlarındaki yükselişten olumsuz etkilenecek şirketler olarak ön plana çıkmaktadır.

THY en yüksek açık pozisyona sahip şirketken, dolar cinsinden bilanço tutması ve açık pozisyonunun Japon Yeni ve TL cinsinden olması nedeniyle kur farkı giderinin 240mn TL olarak gerçekleşmesi beklenmektedir.

Zorlu Enerji’nin 7.366mn TL’lik yüksek döviz açık pozisyonuna karşın etkinin bir bölümünün özkaynaklar altında gösterilmesi ve korunma sebebiyle açık pozisyonun olumsuz etkisi 140mn TL ile sınırlı olabilir.

Migros için yüksek döviz açık pozisyonuna karşın, Euro cinsi açık pozisyon ve korunmaya bağlı olarak olumsuz etki 105mn TL olarak hesaplanmıştır.

Finansallarını dolar cinsinden tutan Ereğli Demir Çelik (EREGL) açık pozisyonlarının TL ve EUR cinsinden olması nedeniyle 105mn TL kur farkı geliri yazacağı hesaplanmaktadır.

TOFAŞ’ın (TOASO) döviz pozisyonu Grup’un Euro cinsinden uzun vadeli kredileri üzerindeki kur dalgalanmalarına ilişkin kur riski Fiat ve PSA tarafından üstlenilmiştir. Dolayısıyla, 2.342mn TL’lik döviz açık pozisyonuna rağmen kur artışının önemli bir etkisi olmayacağı hesaplanmaktadır.

Döviz Pozisyon Fazlası Olanlar;

Döviz pozisyon fazlası en yüksek olan şirketlerin başında Doğan Holding (DOHOL), Sabancı Holding (SAHOL), Şişe Cam (SISE) ve Soda Sanayii (SODA) geldiği gözlenmektedir. Söz konusu şirketlerin sırasıyla 288mn TL, 44mn TL, 150mn TL ve 120mn TL kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir

Sabancı Holding yüksek döviz fazlası bulunmakla birlikte, holding payına düşen kısmın oldukça sınırlı kalacağı hesaplanmıştır.

Enka İnşaat (ENKAI) ve İskenderun Demir Çelik (ISDMR) döviz fazla pozisyonu en yüksek şirketler arasında yer almakla birlikte dolar cinsinden bilanço tutması nedeniyle kurlardaki hareketlerden sınırlı etkilenmektedir. (İçeriği belli olmayan para birimlerine bağlı olarak etki artabilir veya azalabilir)

Son olarak döviz fazlası bulunan Aselsan (ASELS), Koza Grubu (Koza Anadolu (KOZAA), Koza Altın (KOZAL), İpek Enerji (IPEKE)) hisseleri, Tekfen Holding (TKFEN) ve Alarko GYO’nun (ALGYO) kur farkı geliri kaydetmesi beklenmektedir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN