Dolar/TL’de Düşüş Devam Eder mi?/ Forex Koçu – (01.02.2017)

Dolar/TL’de Son Durum Ne?

 

Dolar/TL 2 günlük düşüşün ardından yeni aya hafif yükselişte başladı. 3.76 – 3.79 bandında hareket eden kur şu sıralar sakin seyrediyor.

Dün TCMB Başkanı Murat Çetinkaya enflasyon raporu sunumunda yaptığı açıklamalarda, kurdaki hareketliliğe bağlı olarak gerekirse ek sıkılaştırma yapabilecekleri mesajını vermişti. Ayrıca ekonomik temellere dayanmayan kur oynaklıklarında likidite sağlama yönteminin de masada olduğunu belirtti.

Böylece TCMB mevcut sıkılaştırma politikasını bir süre daha devam ettireceği anlaşılıyor. Bugüne kadar piyasalara olumlu yansıyan ve kuru kısmen baskılayan hamlelerin tam olarak teyit verip vermeyeceğini görmek için bir süre daha bekleyip görmek gerek. Ancak sıkılaştırma silahı tam olarak iş yaramazsa ve kurdaki yükseliş devam ederse piyasa TCMB’yi faiz artırmaya zorlayabilir.

Ayrıca şuanda Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi olan referandum sürecinini de iyi izlemek gerekir. Meclisten geçen anayasa değişikliğinin referandum sürecinin başlaması için cumhurbaşkanlığına onaya sunulması beklenirken hükümet yetkililerinden gelen açıklamaya göre bu haftasonuna kadar onaylanıp referandum sürecinin resmen başlayacağı belirtildi. Buna göre en geç 16 Nisan’a kadar referandumun yapılması planlanmaktadır. Bu süreçte yapılacak anket oylamaları ve politik hava da piyasalar üzerinde etkili olacaktır.

Son zamanlarda dolar endeksinde sert düşüşler yaşanmasına rağmen Dolar/TL buna tam olarak ayak uyduramasa da bir dolar endeksi analizi yapmakta fayda vardır. Yılbaşı sonrasında 103.80 zirvesinden düşmeye başlayan Dolar endeksi 99.40 seviyesine kadar gerilemesini sürdürdü. Trump’ın daha önce Çin yuanı özelinde güçlü dolar açıklaması yapması ve dün de danışmanı Navarro’nun Almanya ve Euro üzerinden Dolar’ın güçlü olduğu mesajını vermesi üzerine Dolar’da bir baskılanma olduğunu görüyoruz. Zira piyasa son zamanlarda verileri bir kenara bırakarak yetkili kişilerden gelen açıklamalara kilitlenmiş durumda.

Bugün ise FOMC günü. Bu akşam saat 22:00’de açıklanacak FED faiz kararı kur üzerinde etki yaratabilir. Her ne kadar FED’ten herhangi bir faiz artışı beklenmese de sonrasında gelebilecek açıklamalar piyasanın radarında olacak. Beklenen senaryo FED’in ‘Yeni Başkan Trump’ın izleyeceği politikalar ve piyasaların buna tepkisi ne olur?’ sorusuna cevap bulduktan sonra faiz artırımı konusunda karar vereceği yönünde. Bu yüzden FED bir süre daha faiz artırımı için bekleyebilir.

Şu anki tabloda kur biraz sakinleşmiş olarak görülse de yükseliş trendinin henüz sona ermediğini hatırlatalım. Kritik seviyeler ise yukarıda 3.80 seviyesinin direnç olarak takip edildiği tabloda, aşağıda ise 3.75 önemli destek olmaya devam ediyor. 3.75 altında ise 3.70 seviyesi geçilmez ise sağlıklı bir düşüş trendinden bahsedemeyiz.