Dolar/TL ve Altın Yorumu

Onur Erkan Yıldız – 04.10.2016

USDTRY:

Moodys’in Türkiye’nin kredi notunu indirmesi, OHAL süresinin tekrar 3 ay daha uzatılması gibi senaryoların peş peşe gelmesi ile birlikte Dolar kurunda alım yönlü baskı artmaya devam ediyor. Dün yıllık bazda enflasyon %7.28 olarak açıklandı fakat kurda fiyatlamalara kalıcı olarak etki etmedi.

2016 son çeyrekte Dolar kurunda yükseliş hareketlerinin devam etmesi muhtemel görünüyor. Tabi bunu birkaç sebep ile destekleyebiliriz. Temmuz ayında yaşanan darbe girişimi, S&P ve Moodys’ in not indirimi kararları, OHAL ilan edilmesi, OHAL süresinin 3 ay daha uzatılması ve gerekirse daha da uzatılabilmesi ihtimali, Suriye ve ara ara Irak’ta devam eden sınır dışı operasyonları, artan terör olayları vs. gibi olaylar Türk Lirası üzerindeki satış baskısını artırıyor. Tabi bunun yanında küresel çapta değer kazanan Amerikan Dolar’ı da kur üzerinde yükseliş hareketlerini hızlandırıyor. Şu an Dolar kurunda sert geri çekilmeler görebilmemiz için elimizde somut bir neden bulunmuyor.

Usdtry paritesini teknik anlamda inceleyecek olursak eğer 3.00 seviyesinin üzerinde pozitif görünüm güçlü olarak devam ediyor diyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde karşımıza çıkacak ilk direnç seviyesi 3.03 olacaktır. 3.03 direnç seviyesini yukarı doğru sert bir şekilde geçebilirsek 3.05 hedef fiyat gündeme gelebilir. Geçmişte de bahsettiğimiz 3.00 psikolojik seviyesinin üzerinde kalındığı sürece 3.05 hedef fiyata varış ihtimali güçlenerek devam edecektir. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek seviyemiz 3.01 olacaktır.

usdtrydaily

ALTIN:

Küresel çapta Amerikan Doları’nın değer kazanımı ile birlikte Altın’a olan talepte azalma görüyoruz. Deutsche Bank risklerinin azalması, FED’in faiz artırım ihtimalinin canlanması ile birlikte Altın fiyatlarında sert düşüşler yaşadık. Özellikle dün ABD ISM İmalat PMI verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ile birlikte Altın üzerindeki düşüş baskısı iyice artmış görünüyor. Bu hafta Cuma günü gelecek olan ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, ücretler ve işsizlik oranları verileri FED faiz artırım sürecini doğrudan etkileyeceği için Altın fiyatlarında belirleyici rol oynayabilir.

Altın fiyatlarını teknik anlamda inceleyecek olursak eğer 1330 seviyesinin altında negatif baskı devam ediyor diyebiliriz. Burada dikkat çekmemiz en önemli fiyatlardan biri 1308 olacaktır. 1308 destek seviyesi geçmişte Altın fiyatları için iyi çalışan bir destek olarak karşımıza çıkmıştı. Altın bu seviyeden gelen alımlar ile birlikte tekrar yön değişimi yaşamıştı. Şu an ise aynı seviyede hareketlerini sürdürüyor. 1308 seviyesini aşağı yönlü kırabilirse 1300 altı fiyatlamalar tekrar gündeme gelebilir ve hedef fiyat olarak 1296 seviyesini göz önüne alabiliriz. Tersi bir durumda buradan destek alarak tekrar yükselmesi halinde ise 1320 seviyesini takip edebiliriz. 1320 direncinin geçilmesi halinde tekrar yukarı yönlü baskı artabilir ve 1330 seviyelerinde doğru bir hareket gelebilir.

xauusddaily

Onur Erkan Yıldız
Venbey Yatırım

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin