Para & Borsa

Dolarda ne oluyor?

Cem Şengezer – 18.03.2016

Dolar yükselir mi ? Dolar düşer mi ? Dolarda ne oluyor ?

Birkez daha görüyoruzki, ekonomi, siyaset ve diğer parametreler ana planı değiştiremiyor. Dolar oyuncularının gizli gündemi var denebilir. Rekabetçi piyasanın kurallarını bilmeden şaşkın yaşamak yüksek olasılıktır.

Sonuçta; sıkışma, yükseliş ve düşüş yaşadık.

Düşüşü “büzüşme” olarak da değerlendirebiliriz.

Klasik termodinamik yasaları…

Peki bundan sonra ne beklemeli ?

Yani 6 haftalık ortalama, 1 ay önce 2.98 seviyesindeyken 2.92 seviyesine gelmiş ve “iştah açıcı” durum var mıdır ?

Oyunun kurallarını koyanların gündemi ne olabilir ?

Uzun süredir yükseliş yaşandığı için, haftalık ortalamalar aşırı yükseliş yaşıyor. Bu durum yeni yükselişler için risk yaratır, zaten o yüzdendirki dalgalı hareketler sürüyor.

İşte size gündemden ipucu. Siyaset ekonomi bir yana, terör olayları bir yana amaç para kazanmak değil mi ?

En azından oyuncular öyle düşünüyor…

Önümüzdeki aylarda dalgalanmalar daha da artacaktır çünkü 120 haftalık ortalama yükseliş temposunu düşürmedi bu riskin karşılığı istikrarsızlıktır.

Özet: Dolarda 2.80 seviyeleri altında aşağı yönlü dalgalanma bitebilir. Ortalamalara bakanlar için belirtelim: 6 haftalık ortalama 2.88 seviyesini gördüğünde tepki beklenebilir.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz


Etiketler: ,
Yasal Uyarı: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. BİST isim ve logosu `Koruma Marka Belgesi` altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST`a ait olup, tekrar yayımlanamaz.
Copyright © 2010 - 2017 Para & Borsa
dpx