Dolar yükselir mi?

Cem Şengezer – 25.06.2016

Dolar ne olur? Yükselir mi? / Düşer mi?

Kara kutu var mıdır? Yani piyasa hareketlerini tahmin etmeye yardımcı olacak bilgi depoları neresidir?

Bu konuda hareketli ortalamaların temel belirleyici olduğunu belirtmeye devam ediyoruz. Bu ortalamalar üzerine kurulacak göstergeler yönü tayin için yardımcı olabilecektir.

Unutmayalımki; hareketli ortalama 1 günlük olabileceği gibi 1000 günlük de olabilir. Yani günlük hareketi de hareketli ortalama gibi görebiliriz. Hatta saatlik hareket de bu şekilde değerlendirilebilir ve buna göre belli dönem tahminlenebilir. Saatlik hareketler üzerinden yapılacak tahminlemeler 3-4 gün ile sınırlı olabileceği gibi, genişletilebilir de. Bunun farklı yöntemleri vardır.

Bu çalışmaları yaparken yurt dışı piyasaları takip ediyoruz, yurt içi ayarlamaları buna göre yapılmalıdır.

Son yazımıza referansla gidelim:

120 günlük hareketli ortalamayı takip ediyorduk ve döngüsünü tamamlaması gerektiğini belirtmiştik. Bu ortalamanın 2.94 üzerine gelmesi beklentimiz idi. Gözle takip edilebilir basit bir çalışma değil mi ? Haberlere, duyumlara ihtiyaç duymuyoruz.

Mayıs ayındaki yazımızda 120 günlük hareketli ortalama 2.9156 değerinde idi.

Sonra ne oldu?

Bu ortalama sürekli arttı ve son durumda 2.9172 değerine geldi.

Arada günlük fiyat hareketlerine bakarsak:19 mayısda 1 günlük ortalama hareket 2.99 üzerine çıkınca satışlar geldi. Bir başka deyişle, 120 günlük ortalamadan aşırı sapma, oluşan dengesizlik yeniden düzenlendi (!).

Bu satışlar ile günlük hareketler 120 günlük ortalama altına çekilerek yeni fırsatlar doğurdu: 8 haziranda 2.89 gün içi hareketi görüldü ve yine ortalamadan aşırı sapma görülmesiyle düzeltmeye gidildi.

Ardından gelen tepki çıkışı ile 16 haziranda 2.9370 günlük ortalama hareketi izlendi.

Yurt dışı piyasaları takip ediyoruz ve perşembe 23 haziran gün içi hareketi 2.8576 seviyesini görünce alımlar hızlandı ve cuma günü (24 haziran) 2.9218 ortalama hareketi görüldü. Gün içinde 3 TL zorlandı ama geçilemedi

Ne beklemeliyiz?

Her iki yönde de aşırı hareketler cezasız (!) kalmamaktadır. Düzeltmeler bu aşırılıkları yumuşatmak için gerekmektedir.

Halen; 120 günlük ortalamanın yükselmeye devam etmesini bekliyoruz. Yükseliş döngüsünü tamamlaması için 2.94 seviyesini görmesi gereklidir. Bu da demektirki bu seviye altındaki hareketler her zaman alım getirebielcektir.

Bu seviyeye halen uzağız: 2.9172 son değerdir.
Her ne kadar yavaş artıyor olsa da, yaz döneminde yukarı yönlü hareketin, geçmişe göre hızlanması beklenebilir. Bunun bir başka anlamı ise gün içi hareketlerde 2.90 seviyesinin altı daha fazla alıcıyı çekecektir (geçmişe göre).

Algı olarak yükseliş beklentisi geçmişe göre daha fazladır.

Cem Şengezer’in tüm yazıları için: Para Analiz

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin