Dolar Yorumu / Vakıfbank – (01.06.2015)

ABD’de faiz artırımlarının bu yıl içinde başlayacağı beklentilerinin güçlenmesiyle doların global bazda değer kazanması ve seçimlere ilişkin belirsizliklerin etkisi ile USD/TL kuru geçtiğimiz haftayı yükselişle tamamladı.

Haftanın son işlem gününde 2.6545 seviyesinden güne başlayan USD/TL kuru gün içerisinde ABD’den gelen verilerin eşliğinde volatil hareketlerde bulunarak 2.6629’dan sınırlı yükselişle günü sonlandırdı. ABD’nin ilk çeyrek büyümesindeki revizyon beklentilerden daha iyi gerçekleşirken, aynı saatte açıklanan kişisel tüketim harcamaları ise beklentileri karşılayamadı. İkinci seansın kapanışına yakın açıklanan tüketici güveninin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ile USD/TL’nin gün içerisinde 2.64’e kadar geri çekilmesinin ardından 2.66 seviyelerine kadar yükselmesinde etkili oldu. Yurtiçi piyasaların kapanmasının ardından dolar endeksinde belirgin bir hareket yaşanmaması ile de USD/TL kurunun volatil hareketi sınırlanmış oldu. USD/TL kurunda yaşanan günlük bazda sınırlı yükselişe paralel olarak sepet kur (0.5*€+0.5*$) da günü sınırlı bir yükselişle 2.7961 seviyesinden kapattı. USD/TL kurunun bu sabah ise 2.67 seviyelerinde yeni haftaya yükselişle başladığı görülüyor. Bu hafta yatırımcıların pozisyonlarında ABD’den gelecek olan istihdam verileri önemli olacak. ABD’de Cuma günü açıklanacak olan Mayıs ayı tarımdışı istihdam verisinin beklentileri karşılayıp karşılamaması, bununla birlikte istihdam sektörü performansına ilişkin önemli göstergelerden biri olan ortalama saatlik ücretlerde artış yaşanıp yaşanmaması Fed’in faiz artırım zamanlamasına ilişkin piyasa beklentisi üzerinde belirleyici olacaktır. Bugün ise ABD’de imalat sektörüne ilişkin öncül veriler açıklanacak. İstihdam verilerine odaklanan piyasalarda söz konusu verinin etkisinin sürpriz bir gelişme olmadığı sürece sınırlı kalmasını bekliyoruz. Öte yandan, dış dinamiklerin yanı sıra seçim sürecinin son haftasına girmiş olmamız sebebiyle iç dinamiklerin de etkisini görmeye devam edeceğimizi düşünüyoruz. USD/TL kurunun yukarı yönlü hareketinin devamında ilk etapta 2.70 direnç seviyesi önemli görünmekle birlikte, bu seviyenin kırılması halinde 2.7430 seviyesi takip edilmeli. Doların küresel bazda değer kazanmaya devam ettiği görünümünün terse dönmesi halinde ise USD/TL’de yukarı yönlü baskılar zayıflayabilir ve bu durumda 2.65 destek seviyesi öne çıkabilir.

Destek 2.6500 2.6380 2.6000 Direnç 2.7000 2.7430 2.7900

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir