Dolar Yorumu / Noor Menkul – (12.01.2015)

Dolar/TL kuru FOMC tutanaklarında faiz artışının Nisan’dan önce gerçekleşmesinin düşük bir ihtimal olduğunun belirtilmesi sonrası 2.32 desteğini bırakırken, cuma günü açıklanan ABD Aralık Tarımdışı İstihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen geçtiğimiz ay gibi beklentilerin çok üzerinde gelmemesi ile TL yönlü baskılanmasını sürdürerek, haftalık kapanışını 2.30 seviyesi altında gerçekleştirdi.

Bugün İç piyasalardan önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD Aralık İstihdam Piyasası Koşulları Endeksi önemle takip edilmelidir. ABD verilerinin beklenen ölçüde gelmesi ve içeride düşen enerji fiyatları ile 2015 yılına dair olumlu beklentilerin artması TL yönlü güçlenmenin etkisini artırmasına neden oluyor. Diğer taraftan doların diğer para birimleri karşısında baskısının azalması ile gerilemesi Dolar/TL kurunda da aşağı yönlü baskının artmasına neden oluyor. Bugün paritede yakın desteklerin bir kez daha çalışmasını ve özellikle 2.280 desteğinin bırakması ile 2.265 destek kademesinin test edilmesini bekliyoruz. Parite sonrasında ise dolar yönlü kısa tepki vererek 2.280 seviyesine yakın kapanış gerçekleştirecektir. Mevcut koşulların devamında dolar yönlü toparlanmalarda yakın direnç kademeleri piyasayı tutarken, aşağı yönlü sarkma ve kırılmalarda ise YL lehine tedbirli davranıp piyasa yönünde olunmaya kısa vade de devam edilmelidir. Ayrıca rüzgarın her an yön değiştirebileceği bir süreçten geçtiğimizde unutulmamalıdır. Gerek makro bazlı gelişmeler ve gerekse içerideki kritik siyasi sapmalar zaman zaman ters yönlü fiyatlamaların derinleşmesine neden olabilecektir.

Destek: 2.286/2.280/2.265/2.250/2.242/2.236

Direnç: 2.293/2.300/2.310/2.320/2.330/2.3.50

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir