Dolar Yorumları / ZiraatFX – (31.01.2019)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dün akşam Fed’in faiz artırımı konusunda “sabırlı” olma vurgusu yapması ve bilanço daraltma hızında ayarlamalar yapmaya hazır olduğunu belirtmesiyle Dolar küresel çapta sert bir düşüş gösterdi. TL ise %1,6 oranında değer kazandı. Fed’in dünkü açıklamaları sonrasında Gelişmekte Olan Ülkeler içerisinde olumlu etkilenecek ülkelerin başında Türkiye’nin geldiği söylenebilir. Risk primimizdeki genel olarak düşüş eğilimi (5 yıllık CDS 323) ve kurdaki düşük oynaklıkla görece yüksek faiz sunan TL’nin de ön planda kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, dün Enflasyon Raporu’nda TCMB’nin enflasyonda ikna edici bir düşüş görülene kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceği mesajı da TL’ye destek vermeye devam edebilir.

Sonuç olarak, kurda düşüş eğilimin devam edebileceğini ve 5,21 desteğinin altında 5,13 seviyesinin hedeflenebileceğini düşünüyoruz. Olası yükselişlerde ise 5,27 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir. Veri tarafında bugün yurtiçinde dış ticaret dengesi rakamları takip edildi. Buna göre dış ticaret dengesi aralık ayında 2,67 milyar USD açık verdi. Beklenti 2,7milyar USD idi. Yurtdışında ise Avrupa Bölgesi büyüme ve ABD Chicago PMI verileri takip edilecek.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin