Dolar Yorumları / ZiraatFX – (29.05.2019)

Dün pozitif ayrışan TL, günü %0,5 oranında değer kazancıyla tamamladı. TL’de dün yaşanan değerlenmenin ardından, Dolar / TL’nin aylık ortalamasının ve kısa vadeli yükseliş trendinin altına sarktığını izliyoruz. Halihazırda bir aylık zımni oynaklık yukarı yönlü hareketi desteklemezken, kur önemli gözüken 6,07 direncinin altında kalmaya devam edebilir ve dünkü en düşük seviye olan 5,9916 seviyesini tekrar test etmek isteyebilir. Yurtdışına baktığımızda ise bugün riskten kaçış eğilimi hakim. İtalya gerginliği, Avusturya’daki siyasi kriz, Yunanistan’daki erken seçim ve Avrupa’da Brexit sürecine yönelik artan belirsizliklerin dışında özellikle ticaret geriliminin küresel büyüme endişelerini artırması riskli varlıklara baskı yaparken, ABD on yıllık tahvil faizi %2,23 ile Eylül 2017’den bu yana en düşük seviyelere gelmiş durumda.

Ayrıca verim eğrisinin tekrar terse döndüğünü gözlemliyoruz. Üç aylık ABD hazine bonosu, on yıllık tahvil faizinin yaklaşık 13 baz puan üzerinde. Özetle, risk iştahının zayıfladığı ortamda Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ile birlikte TL de bir miktar baskı altında kalsa da, yukarıda belirttiğimiz gibi Dolar / TL’nin 6,07 direncinin altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bugün, fiyatlamalara etki yapacak önemli bir veri akışı gözlenmemekte.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin