Dolar Yorumları / ZiraatFX – (26.02.2019)

ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmeleri takip edilmeye devam ediliyor. Trump anlaşmanın çok yakında olabileceğini veya hiç olmayabileceğini söyledi. Anlaşmanın olmayabileceğine yönelik bu söylem risk iştahını bir miktar bozmuş gözüküyor. Yuan’la beraber Gelişmekte Olan Ülke para birimleri hafif de olsa baskı altında. Dün sınırlı da olsa düşüş kaydeden ve günü 5,30’un hafif altında kapatan kur, bu sabah ise söz konusu seviyenin biraz üzerinde seyrediyor. Öte yandan, Trump petrol fiyatlarındaki yükselişi OPEC üzerinden eleştirmesi ile petrol fiyatları sert bir şekilde düştü. Zaten arz yönlü gelişmelerle yükselen petrolde, son zamandaki küresel yavaşlama ile ilgili endişeleri artıran verilerle, düşüş devam edebilir. Günün önemli gelişmesi Fed Başkanı Powell’ın TSİ 18’de Bankacılık Komitesi’ne yapacağı sunum olacak.

Her ne kadar geçen hafta tutanaklar daha az güvercin olsa da, sonrasında Fed üyelerinden güvercin açıklamalar gelmesi, bugünkü sunumda Powell’ın para politikası konusunda sabırlı söylemini devam ettireceğinin sinyali olabilir. Ayrıca, Trump’ın anlaşmanın olmayabileceğine yönelik söylemi ile borsalardaki satış Powell’ın şahin açıklamalar yapmasına engel teşkil edebilir. Kısacası, gerek petrol fiyatlarının tekrar düşüş eğilimi göstermesi gerekse de Powell’ın güvercin tonda konuşabileceği ihtimali bu sabahki zayıf risk iştahının TL üzerindeki etkisini sınırlayabilir. Bu kapsamda, Powell’ın sunumuna kadar kurda 5,30 civarında yatay hareketler görülebilir. Sıralı destek ve direnç olarak 5,2740 ve 5,3350 takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN