Dolar Yorumları / ZiraatFX – (25.05.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

TCMB’nin güçlü faiz artırımının ardından dün de ihaleler yoluyla oluşacak vadeli döviz satım pozisyon tutarının 6,15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabileceği duyuruldu. 2018 boyunca döviz satım pozisyon tutarının ulaşabileceği üst sınır 10 milyar dolar olarak belirlendi. Dolar / TL’de dün 4,54 seviyesinden tekrar 4,80 seviyesine kadar bir yükseliş gözlemlesek de TCMB’nin hamlesinin ardından kapanış 4,71 seviyesinden gerçekleşti. Bu sabah da TCMB ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitledi. 7 Haziran’daki toplantıda ilave önlemlerin alınabileceği olasılığı da kurda yukarı yönlü atakları sınırlayabilir. Oynaklıkta düşüş ve kurda geri çekilme denemeleri görebiliriz. Yurtdışına baktığımızda, Trump’ın açıklamaları risk iştahı üzerinde etkili olmaya devam etti. Dünkü açıklamalarla otomobil ithalatına gümrük vergisi getirilebileceği endişesi ve Kuzey Kore zirvesinin iptal edilebileceği ihtimali risk iştahını baskılamıştı.

Dün Trump zirvenin iptal olduğunu açıkladı. Kuzey Kore tarafında ise bu sabah, Trump’ın açıklamalarının sürpriz olduğu ve herhangi bir tarihte görüşmeye istekleri olduklarına yönelik açıklamalar var. Veri tarafında, bugün yurtiçinde TSİ 14:30’da Mayıs ayına ait reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı açıklanacak. ABD’de ise Nisan ayına ait ABD dayanıklı tüketim mal siparişleri takip edilecektir.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin