Dolar Yorumları / ZiraatFX – (23.08.2019)

Powell’ın konuşması (TSİ 17’de) beklenirken, bu sabah piyasada temkinli bir iyimserlik söz konusu.

ABD on yıllık tahvil faizi ve Dolar’la birlikte ABD vadelileri de hafif yükseliş eğilimindeler. Asya’da ise ana endeksler ABD vadelileri takip etmekte. Faiz indiriminin “orta dönem ayarlaması” olarak “sigorta” görevi gördüğüne yönelik yapılan daha az güvercin açıklamalar piyasaları temkinli bir moda itiyor. ABD’de açıklanan son veriler (imalat tarafı hariç) de Fed’in görüşlerini bu anlamda desteklediği söylenebilir. Bu açıdan bakılırsa Jackson Hole toplantısı “şahin” geçebilir. Ancak, gerek Trump’ın açıklamaları gerekse de belirsizliğin ve resesyon endişelerin artarak piyasayı daha kırılgan hale getirmesi, Powell’ı piyasayı çok bozmayacak açıklamalara itmesi sürpriz olmayacaktır.

Sonuçta piyasa, küresel ekonominin sağlığı için Powell’a yeterince sorumluluk yüklemiş durumda. Dolayısıyla toplantı genel olarak “güvercin” bir tonda geçebilir. ABD vadelilerindeki yükselişi de bu beklentiye bağlamak mümkün. Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, risk primimizin görece yüksek seyrettiği ortamda TL varlıklar dün de negatif ayrıştı. TL de sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) dün %0,9 oranında değer kaybetti. Dolar / TL’de ise 5,79 görülürken, kapanış 5,76’da gerçekleşti. Bu sabah ise Powell’ın konuşması beklenirken, kur yatay. Şu aşamada da, Powell’ın açıklamaları kurda hafta kapanışında belirleyici olabilir.

Teknik olarak yukarıda 5,80 direnci önemli gözükmekte. Bu seviyenin altında son günlerde yaşanan yükselişlerin ardından bir düzeltme ihtimali gündeme gelebilir. Olası düşüşlerde 5,7250 – 5,6950 ve 5,66 seviyeleri izlenebilir. Öte yandan, olası yükselişlerde ise 5,80 direncinin üzerinde 5,84 ve 5,8950 sıralı dirençleri takip edilebilir.

DOLAR/TL’DE SON DURUM NE? YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? HEMEN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin