Dolar Yorumları / ZiraatFX – (20.06.2019)

Dün Fed beklendiği gibi bu yıl için faiz indirimine açık kapı bıraktı. Güvercin açıklamalarla birlikte piyasa katılımcıları da, bu sene için toplamda 75 baz puanlık faiz indirimini fiyatlamaya başladı. Fed’in belirsizlik vurgusu yapmasının ve ABD – Çin arasında yakın bir gelecekte olası bir anlaşma ihtimalinin düşük görülmesinin (önümüzdeki hafta G20 zirvesi önemli olacaktır.) piyasayı daha fazla faiz indirim beklentisine ittiği söylenebilir. Ayrıca, geçen yıl kasım – aralık döneminde yaşanan türbülans sonrasında piyasanın Fed konusunda yaptığı fiyatlamada haklı çıkmasının, mevcut fiyatlamaları desteklediği söylenebilir. Ek olarak, Powell’ın ekonomiyle ilgili dengeli açıklamalar yapması da kısmen olumlu.

Sonuç olarak, güvercin Fed’le birlikte riskli varlıklara talep devam ederken, ABD on yıllık tahvil faizi %2’nin altına gevşeyerek Kasım 2016’den beri en düşük seviyeye geriledi. Dolar’ın da baskı altında kaldığı ortamda TL, S400 kaynaklı olumsuz haber akışına rağmen dün üst sıralarda bir performans sergiledi. Bu sabah ise 5,80 seviyesinin altında hareket eden Dolar / TL’de 5,71/72 bölgesi hedef olarak duruyor. Sonraki destek ise 5,66 seviyesinde. Öte yandan, olası yükselişlerde 5,79 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN