Dolar Yorumları / ZiraatFX – (20.05.2019)

Küresel çapta ABD – Çin ticaret gelişmeleri yakından izlenmeye devam edilirken, Cuma günü iki ülke arasındaki ticaret görüşmelerinin durduğuna yönelik haber akışı risk iştahını zayıflattı. Bu sabah ise kırılganlık devam ediyor. Çin borsa endeksleri bu sabah satıcılı. Yuan ise hafif değer kazanıyor. Ancak, Yuan’daki değer kazancının arkasında Çin Merkez Bankası’nın Yuan’ın daha fazla değer kaybına izin vermeyeceğine yönelik haberler olduğu söylenebilir. Bu sabah 6,93’lü seviyelerde hareket eden off – shore Yuan için “kırmızı çizgi” 7,0 seviyesi. Bu kapsamda, Çin endekslerindeki baskı, ticaret gelişmelerinin kırılganlık yaratmaya devam ettiğini gösteriyor. Öte taraftan, temkinli modun korunduğu günde Dolar endeksi (DXY) 98 seviyesinin üzerinde. Bu hafta Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Avro baskı altına kalırken, risk iştahındaki görüntü ve petrol fiyatlarındaki artış Dolar endeksinin (DXY) 98 seviyesinin üzerinde kalmasını sağlayabilir.

Dolar’daki güçlenme eğilimi de kur üzerinde yukarı yönlü riskleri artırabilir. Şu aşamada, kurda 6,03 desteğinin üzerinde kısa vadeli yükseliş isteği devam edebilir. Yükselişin devam etmesi ve 6,09 direncinin kırılması durumunda da 6,13 hedef olarak izlenebilir. Bu haftanın önemli gelişmeleri 23-26 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri, ECB ve FED toplantı tutanakları olacak. Bugünkü gündemin ise haftanın geneline göre daha sakin olduğunu görüyoruz.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin