Dolar Yorumları / ZiraatFX – (19.03.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Geçen hafta Dolar karşısında %2,8 oranında değer kaybeden TL, belirgin bir şekilde negatif ayrıştı. Ayrıca, negatif ayrışmanın Lira varlıkların geneline yansıdığını izlerken, haftanın ilk gününde de TL’deki baskı devam etmekte. TL sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) %0,3 oranında değer kaybetmekte. Diğer yandan, Gelişmekte Olan Ülke kurları da haftaya kısmi baskı ile başlamaktalar. Bu baskı, Çarşamba günkü FED faiz kararı öncesinde risk iştahının zayıflamasına bağlanabilir. Toplantıda 25 baz puan artırımı beklenirken, piyasa daha çok bu yılki faiz artırım sayısı ile ilgili ipuçları arayacak. Powell başkanlığındaki ilk faiz kararı öncesinde de piyasada baskı olması normal karşılanabilir. Birkaç hafta önceki sunumlarında Powell’ın açıklamaları “şahin” fiyatlamalara neden olmuştu. Fiyatlamaların da Dolar lehine olduğunu izliyoruz.

Bugün ise önemli bir haber akışı bulunmazken, kurda yükselişin sürmesi durumunda tepki gelebilecek güçlü direnç bölgesi olarak 3,95/96 takip edilebilir. Diğer yandan olası geri çekilmelerde, 3,9220 desteğinin altında 3,8950 seviyesi hedef olabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN