Dolar Yorumları / ZiraatFX – (19.02.2019)

Merkez Bankası’nın TL zorunlu karşılıklarda indirime gitmesi TL üzerinde sınırlı baskı yapsa da Dolar/TL’nin 5,30’un üzerinde kalma eğiliminde olduğunu izliyoruz. Kurda önemli direnç 5,32/33 bölgesinde. Bu direnç bölgesinin geçilmesi durumunda 5,3750 ana direnci hedefe girebilir. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde ise 5,29 desteğinin altında TL’de bir miktar rahatlama görülebilir ve 5,26 seviyesi hedef olabilir. Yurtdışına baktığımızda, ticaret iyimserliği ve merkez bankalarının piyasa dostu adımlarıyla risk iştahında olumlu görüntü devam ediyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise bir miktar baskı altında. Diğer yandan, arzda kesintiye gidilebileceği beklentileriyle geçen hafta sert bir yükseliş kaydeden brent petrol bu sabah 66 USD seviyesinin hafif üzerinde. TL’nin seyri üzerinde önemli bir değişken olan Brent petrolde 69/70 USD hedef olarak gözüküyor. Dolayısıyla, petrolün buraya doğru yükselişini sürdürmesi Lira üzerinde ilave baskı yaratabilir.

Özetle, risk primimizdeki görece düşük seviyeler ve oynaklıkta önemli bir değişim olmaması TL’yi desteklemeye devam etse de, TCMB’nin hamlesi ve petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü riskin yanı sıra GOÜ para birimlerindeki bu sabahki baskı ile birlikte kur 5,29 desteğinin üzerinde kalmak isteyebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN