Dolar Yorumları / ZiraatFX – (16.04.2019)

Dün %0,4 oranında değer kaybeden TL, negatif ayrışmaya devam etti. Enflasyon baskısının olmadığı ve majör merkez bankalarının piyasa dostu bir tavır sergilediği ortam, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerini genel olarak desteklerken, ülke risk primimizdeki yüksek seyir nedeniyle TL’nin GOÜ yükselişine katılamadığını görüyoruz. Öte yandan, 70 USD’nin üzerinde seyreden petroldeki hareketin TL üzerinde ilave bir risk taşıdığı söylenebilir. Şu aşamada, TL’deki toparlanma için risk primimizin düşmesi ön koşul olarak izlenebilir. Halihazırda ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 456 seviyesine kadar yükselmiş durumda.

Kurdaki teknik seviyelere baktığımızda, 5,8450 önemli bir direnç olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde 5,88 ilk etapta hedef olabilir. Diğer yandan, 5,76 desteğinin altına yaşanabilecek bir sarkmada TL’de kısa vadeli rahatlama görülebilir ve kur 5,71 seviyesini hedefleyebilir. Veri tarafında; sabahtan yurtiçinde şubat ayına ilişkin sanayi üretim verisi takip edildi. Buna göre sanayi üretimi aylık %1,3 oranında artış kaydetti. Beklenti %0,3 oranında artış yönündeydi. (Şubat ayı verisiyle birlikte sanayi üretimi yıllık %5,1 daralma gösterdi. Beklenti %6,5 daralma yönündeydi.) Yurtdışında ise; TSİ 12’de Almanya’da nisan ayına ilişkin ZEW endeksi ve TSİ 16.15’de ise ABD’de mart ayına ilişkin sanayi üretim verisi öne çıkıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN