Dolar Yorumları / ZiraatFX – (15.05.2019)

Ticaret gerilimin piyasalar üzerinde yarattığı baskı kısmen hafiflerken, bu sabah risk iştahı nötr. ABD on yıllık tahvil faizi %2,40’ın hafif üzerinde seyrederken, Japon Yen’i ve Çin Yuan’ı yatay. Ancak, Çin’in misillemesinin ardından ABD’nin kalan 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine ek vergi getirme ihtimali piyasalardaki olası toparlanmayı sınırlandırdığı söylenebilir ki kırılganlığın bittiğini söylemek için erken. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de hafif baskı altındalar. Diğer yandan, ticaret gelişmeleri dışında piyasaların odağının bir miktar makro verilere kaydığı söylenebilir. Çin’den bugün beklentilerin altında kalan verilerin ardından teşviklerin gündeme gelmesi Çin varlıklarını destekliyor. Bugün TSİ 15.30’da ABD’de nisan ayına ilişkin perakende satışlar (aylık %0,2) verisi bu kapsamda yakından izlenecektir. İyi bir veri risk iştahını destekleyebilir. Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi ticaret gerilimin devam etme riski olası toparlanmayı sınırlayabilir.

Yurtiçi fiyatlamalara baktığımızda, ülke risk primimizin (5 yıllık CDS 490 seviyesinde) yüksek seviyede kalmaya devam ettiği ortamda kurda dalgalanma devam ediyor. Şu aşamada yurtdışının bir miktar sakinleşmesiyle kurda kısa vadeli yön arayışı devam edebilir. Bu kapsamda, 6,0 – 6,09 bandında dalgalanma görülebilir. Aksi durumda, söz konusu bandın dışında 5,94 destek, 6,15 ise direnç konumunda. Ek olarak, bugün yurtiçinde şubat dönemine ait işsizlik rakamları takip edildi. Buna göre şubat döneminde işsizlik oranı %14,7 oldu. Beklenti %15 idi.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin