Dolar Yorumları / ZiraatFX – (15.04.2019)

Geçen hafta emsallerine göre negatif ayrışan TL, haftayı %2,7 oranında değer kaybıyla tamamladı. Enflasyon baskısının olmadığı ve majör merkez bankalarının piyasa dostu bir tavır sergilediği ortam Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerini genel olarak desteklerken, ülke risk primimizdeki yüksek seyir nedeniyle TL’nin GOÜ yükselişine katılamadığını görüyoruz. Öte yandan, 70 USD’nin üzerinde seyreden petroldeki hareket TL üzerinde ilave bir risk taşıdığı söylenebilir. Şu aşamada, TL’deki toparlanma için risk primimizin düşmesi ön koşul olarak izlenebilir. Halihazırda ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) 452 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Haftaya başlarken, risk pozitif ortama rağmen TL’de baskı devam ederken, kurdaki teknik seviyelere baktığımızda, yukarıda 5,8450 ve 5,88 sıralı dirençler olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,74 ve 5,6750 sıralı destekler. Son olarak veri tarafına baktığımızda, yurtiçinde bu sabah ocak dönemine ilişkin işsizlik oranı takip edildi. Açıklanan veriyle birlikte ocak dönemi işsizlik oranı %14,7 (beklenti %14,6) olarak gerçekleşti.

Bunun yanında bugün TSİ 11’de mart ayına ilişkin merkezi yönetim bütçe dengesi verisi açıklanacak. Yarın ise sanayi üretimi önemli. Yurtdışında ise veri gündemi haftanın ilk işlem gününde sakinken, çarşamba günkü Çin büyüme, sanayi üretimi ve perakende satışlar haftanın en önemli verilerinden. Cuma günü ABD, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler Paskalya nedeniyle tatil. Yarın ABD sanayi üretimi, çarşamba günü Euro Bölgesi TÜFE, perşembe günü Euro Bölgesi ülkeleri ve ABD imalat ve hizmet PMI verileri haftanın önemli diğer verilerinden.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN