Dolar Yorumları / ZiraatFX – (15.03.2019)

Bu hafta görece dar bir aralıkta hareket eden kur, risk iştahının pozitif seyrettiği haftanın son işlem gününde yönsüz bir görüntü sergiliyor. Risk primi (5 yıllık CDS) tarafında önemli bir hareket gözlenmezken, oynaklığın da düştüğü kurda haftanın son işlem gününde 5,4450 – 5,4900 bölgesinde dalgalı bir seyir gözlemlenebilir. Bu hafta Dolar’a karşı toparlanma eğilimi gösteren Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise yatay. Yurtdışına baktığımızda; ticaret görüşmeleri ve Brexit odakta yer alan konular olarak ön plana çıkıyor.

Dün ABD – Çin ticaret görüşmelerinin mart ayında yapılmayacağı haberi piyasalar üzerinde sınırlı da olsa baskı yapsa da, bu sabah iki tarafın müzakerelerde ilerleme kaydedildiğinin açıklanmasıyla risk iştahı pozitif seyrediyor. Veri tarafında bugün yurtiçinde açıklanan aralık dönemine ait işsizlik oranı takip edildi. Buna göre aralık döneminde işsizlik oranı %13,5 olarak gerçekleşti. (Beklenti %12,8, Önceki %12,3) Yurtdışında, ABD’de şubat ayına ait sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı, mart ayına ait New York Fed imalat endeksi ve mart ayına ait Michigan tüketici güven endeksi takip edilecekken; Avrupa tarafında Bölge enflasyon rakamları öğlen açıklanacak.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin