Dolar Yorumları / ZiraatFX – (14.09.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

Dün Merkez Bankası, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %17,75’ten %24’e yükseltti. Beklentilerin üzerindeki faiz artırımı ile risk algısında güçlü bir toparlanma görüldü. TL varlıklarda da genele yayılan değer kazançları yaşandı. Dolar / TL 6 seviyesine doğru sert geri çekilirken, bir aylık zımni oynaklık 28’li seviyelere (en yüksek 61 seviyesi görülmüştü) kadar geriledi. Risk primimiz (5 yıllık CDS) 460’lı seviyelere, uzun vadeli tahvil faizi %19’a geriledi.

Dünkü iyimser görüntüye bağlı olarak kurda geri çekilme denemeleri devam edebilir ki küresel çapta da risk iştahı pozitif seyretmeye devam ediyor. ABD – Çin arasında ticaret görüşmelerinin gündeme gelmesi, ABD’den ağustos ayına ait enflasyonun beklentilerin altında kalması ve TL’deki değer kazançları risk iştahını olumlu etkileyen başlıca faktörler. Bir süredir baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke kurları da rahat bir nefes almak için ortam buldular.

Kurda teknik seviyelere baktığımızda, bir önceki yükseliş hareketinin başladığı 5,9750 seviyesi hedef olabilir. Sonraki destek, 5,91/92 bölgesinde. Olası yükselişlerde ise 6,15 direnç konumunda. TL için bir diğer gelişme ise Orta Vadeli Program. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Orta Vadeli Program’ın 20 Eylül’de açıklanacağını söyledi. Bugüne baktığımızda yurtiçinde sabahtan temmuz ayına ait cari denge takip edildi. Buna göre cari açık temmuz ayında bir önceki aya göre gerileyerek 1,75milyar USD oldu. Beklenti de 1,8milyar USD idi. Veri tarafında yurtdışında ise ABD’de ağustos ayına ait perakende satışlar ve sanayi üretimi takip edilecektir. Verilerin kura etkisi sınırlı kalabilir.
DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin