Dolar Yorumları / ZiraatFX – (14.05.2019)

ABD – Çin ticaret geriliminin artarak devam ettiği ortamda, dün riskli varlıklardan kaçış hızlandı. ABD borsalarında sert satışlar yaşanırken, Japon Yeni ve Altın değer kazandı. ABD on yıllık tahvil faizi ise %2,40’ın altına geriledi. Bu sabaha baktığımızda, ABD borsalarını takiben Asya negatif. ABD vadelileri ise tepki alımlarıyla birlikte alıcılı bir görüntü sergilerlerken, Yen değer kaybediyor. Şu aşamada, Çin’in misillemesinin ardından ABD’nin kalan 300milyar dolarlık Çin ürünlerine ek vergi getirme ihtimali piyasalardaki olası toparlanmayı sınırlayabilir ki genel algı zayıf. Trump, önümüzdeki ay yapılacak G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Şi ile bir zirve yapılacağını söylese de, net bir görüşme takvimi de yok. Dolayısıyla, ticaret gerilimi piyasada kırılganlık yaratmaya devam edebilir.

Küresel çapta risk iştahının zayıf seyrettiği ortamda, ülke risk pirimizin yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesiyle ( 5 yıllık CDS 492 seviyesinde) TL dün baskı altında kalarak %1,2 oranında değer kaybetti. Bu sabah ise TL güne zayıf başlasa da, sabahtan yurtiçinde beklentilerden iyi açıklanan sanayi üretimin (sanayi üretimi mart ayında aylık %2,1 oranında – beklenti %0,9 – artış kaydederken, yıllık %2,2 – beklenti %4,4 – daraldı.) de etkisiyle bir miktar toparlandı. Ayrıca, risk iştahındaki zayıflama şiddetinin azalmasıyla Yuan’ın yatay seyretmesi TL’yi kısmen de olsa desteklediği söylenebilir. Şu aşamada, 6,0 desteği önemli bir ara destek olarak izlenebilir. Gün içerisinde TL’de rahatlama görülmesi ve kurda 5,94 seviyesinin hedeflenmesi için bu destek kırılmalı. Aksi durumda 6,11 ve 6,15 sıralı dirençler konumunda.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN