Dolar Yorumları / ZiraatFX – (13.06.2019)

Dün TCMB’nin politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini sabit tutması ardından ilk tepki olarak 5,81 seviyesinden 5,77 seviyesine gevşeyen kur kapanışı 5,81 seviyesinden yaptı. Her ne kadar Merkez Bankası önümüzdeki toplantısına yönelik net bir gevşeme sinyali vermese de TL’deki ılımlı seyrin sürmesi de dikkate alınarak Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki PPK toplantısında, enflasyon patikasıyla uyumlu olarak faiz indirimine başlaması olası görülebilir. ABD tarafında ise zayıf veriler gelmeye devam etti. ABD’de aylık bazda TÜFE mayısta %0,1 oranında arttı ve yıllık bazda ise %1,8 oranında artarak beklentilerin altında kaldı ve bir önceki ayki %2 seviyesinin altına sarktı. Bu kapsamda, ABD’de önceki gün açıklanan ve beklentilerden zayıf gelen yıllık bazda ÜFE verisinin ardından, TÜFE’de de ılımlı seyrin devam etmesi, piyasalarda Fed’in bu sene faiz indirimine yönelik beklentileri artırmakta. Nitekim, Fed Başkanı Jerome Powell, geçen haftaki konuşmasında enflasyonda kalıcı düşüş olması durumunda para politikasında değişikliğe gidebileceklerini belirterek faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmişti.

USD/TL kuru bu sabah ise 5,82 seviyesinde. Risk primi göstergemiz 5 yıllık CDS 470’i gösteriyor. Veri takvimi açısından görece sakin bir güne başlıyoruz. TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde nisan ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklanacak. Ayrıca bugün Euro Bölgesi Maliye Bakanları (Eurogroup) Toplantıları bulunuyor ve özellikle İtalya’nın bütçe görünümü ile ilgili kararlar piyasalar tarafından yakından izlenebilir. Diğer yandan, bugün İsviçre Merkez Bankası’nın faiz kararı da bulunuyor. Son olarak kurda teknik seviyelere baktığımızda, 5,78 ara desteği ilk etapta ön plana çıkmakta. Bu seviyenin kırılması durumunda 5,70 seviyesi hedef olabilir. Diğer taraftan, yukarı yönlü hareketlerde, 50 günlük ortalamanın da geçtiği 5,91 seviyesinin geçilmesi halinde yukarıda 5,94 direnci gündeme gelebilir. Yakın direnç olarak 5,86 takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN