Dolar Yorumları / ZiraatFX – (12.07.2019)

Risk iştahındaki iyimserlik dün ABD’den beklentilerden daha iyi gelen enflasyon verisi ve Trump’ın ticaret gelişmeleri ile ilgili açıklamalarına karşın devam ediyor. Trump, Çin’in söz verilmesine rağmen ABD’den tarım ürünlerini satın almadığını söyledi. Her ne kadar bu açıklama ticaret gerilimini tekrar gündeme getirse de, piyasayı domine edecek bir gelişme değil. Diğer yandan, dün iyi gelen enflasyon verisine karşın Fed’in faiz indirim döngüsünde olması nedeniyle piyasalar bozulmadı. Bu kapsamda, söz konusu gelişmelerin Gelişmekte Olan Ülke kurları üzerinde sınırlı bir etki yaptığını ve Powell’ın güvercin açıklamalarının fiyatlamalarda baskın olmaya devam ettiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, Gelişmekte Olan Ülke kurları haftanın son işlem gününde bant hareketi yapabilecekken, Dolar / TL de 5,66 – 5,73 bölgesinde dalgalanabilir. Veri tarafında, bu sabah yurtiçinde mayıs ayına ait sanayi üretim verisi takip edildi. Buna göre, mayıs ayında sanayi üretimi aylık %1,3 artarken, yıllık %1,3 oranında düşüş gösterdi. Yıllık bazda sanayi üretiminin, mayıs ayında düşüş hızını yavaşlatarak %2,4 oranında gerilemesi beklenmekteydi. Yurtdışına baktığımızda ise TSİ 12’de Avrupa Bölgesi’nde mayıs ayına ait sanayi üretimi ve TSİ 15.30’da haziran ayına ait ABD ÜFE verileri takip edilecek.

DOLAR YÜKSELECEK Mİ? / DÜŞECEK Mİ? UZMANINA SOR, ANALİZİ E-MAILINE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin