Dolar Yorumları / ZiraatFX – (09.09.2019)

Cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın, ekonomik genişlemeyi sürdürmek için “uygun şekilde adım atmaya” devam edeceklerini belirtmesine ve görece zayıf tarım dışı istihdam verisine karşın (Veri 160 bin kişi beklenirken 130 bin kişi gerçekleşti, ancak ortalama saatlik ücretler %0,3 artması öngörülürken %0,4 arttı.), dolar endeksinde anlamlı bir hareket görmüyoruz. Bu iki gelişme Fed’in gelecek haftaki toplantısında faiz indirimini masada tutarken, dolar endeksi bugün sabah saatlerinde cuma günkü kapanışa göre yatay seyrediyor. Risk primi göstergemiz ise 5 yıllık CDS 385 seviyesinde bulunuyor.

Bu haftanın veri takvimine baktığımızda, Perşembe günü yurtiçinde TCMB faiz kararı yurtdışında ECB faiz kararını takip edeceğiz. Cuma günü de yurtiçinde temmuz ayına ait sanayi üretim verisi ile cari işlemler dengesi öne çıkıyor. ABD’de çarşamba günü ÜFE ve perşembe günü ise TÜFE verisi dikkat çekmekte. Yurtiçinde haftanın en önemli konusu Perşembe günkü TCMB faiz kararı olacak. Geçen hafta beklentilerden iyi gelen enflasyon verisiyle birlikte TCMB’den faiz indirim beklentileri artarken, ortalama 275 baz puanlık faiz indirim beklentisi oluşmuş durumda.

Geçen cuma günü negatif ayrışan TL, hafif yukarı yönlü seyrederken dolar / TL 5,73 seviyelerinde. Kurda teknik seviyelere baktığımızda, 5,7445 yakın direnci hedef olabilir. Sonraki direnç ise 5,77 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 5,67 desteğinin altında 5,63 seviyesine kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN