Dolar Yorumları / ZiraatFX – (06.12.2018)

Günlük Dolar/TL Paritesi Yorumu

G20 zirvesi sonrası oluşan ve kısa süren olumlu havanın ardından risk iştahındaki zayıf eğilim devam ediyor. Küresel büyüme ve ticaret gelişmeleri ile ilgili genel riskler dışında ticaret savaşına yönelik haber akışı (Çin’in teknoloji şirketi Huawei’nin CFO’su ABD’nin talebi üzerine Kanada’da tutuklandı) bu sabahki zayıf risk iştahındaki ana katalizör.

Gelişmekte Olan ülke (GOÜ) kurlarıyla birlikte TL’de bu sabah zayıf. Ancak TL’de dünkü dengelenme çabasının bugün devam edeceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, olası yükselişlerde 5,40’ın üzerinde bir kalıcılık beklemiyoruz. Geri çekilmelerde ise 5,30 desteği takip edilebilir. Günün önemli gelişmesi bugün başlayacak OPEC toplantısı. Toplantı öncesi olası yüksek kesinti kararının önemli ölçüde fiyatlanmış olabileceğini düşünüyoruz. Toplantıda beklendiği gibi üretimin günlük 1-1,5 milyon varil düzeyinde azaltılması durumunda petrolde kar realizasyonları görülebilir. Halihazırda petrol fiyatlarındaki baskı küresel büyüme endişelerinin yanı sıra ABD’de petrol stoklarındaki yüksek seyirle ilgili. Bu tarafta bir değişiklik gözükmüyor. Bu kapsamda petrolde baskının devam edebileceğini düşünürken, Brent petrol önemli gözüken 60,5 USD civarındaki desteğinin altına sarkması durumunda tekrar 57 – 58 USD bandına gerileyebilir. Petrolde olası geri çekilme ise TL’deki dengelenme çabasına yardımcı olabilir. Veri tarafına baktığımızda, yarın ABD’de açıklanacak İstihdam Raporu öncesinde bugün yine ABD’de makro veriler takip edilecektir.

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin