Dolar Yorumları / ZiraatFX – (06.09.2019)

ABD ve Çin’in ticaret müzakereleri kapsamında önümüzdeki ay görüşeceği haberinin ardından risk iştahında yaşanan pozitif görüntü, ABD’de iyi gelen makro verilerin ardından devam ediyor. Risk iştahındaki olumlu görüntüyle birlikte Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah hafif alıcılı.

Dün negatif ayrışan TL ise yatay bir görüntü sergilerken, Dolar / TL 5,70 seviyelerinde. Bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve TSİ 19.30’da Fed Başkanı Powell’ın konuşması öne çıkan gelişmeler. Bu gelişmelerin kurun hafta kapanışında belirleyici olması muhtemel. Büyüme endişelerinin ortasında saatlik ücretlerden çok piyasa tarım dışı verisi (beklenti 160bin) ve işsizlik oranına (beklenti %3,7) odaklanabilir.

Saatlik ücretler (beklenti aylık %0,3) verisi bu sefer ikinci planda kalabilir. Olası fiyatlamalara baktığımızda, 100 bin altındaki bir veri 50 baz puan indirim fiyatlamasına neden olabilir ki böyle bir durumda Dolar negatif etkilenebilir. Diğer yandan, 200bin üzerindeki bir artışta Dolar pozitif olabilir. Beklentilere yakın bir veri ise Dolar için sınırlı pozitif olabilir.

Veriden 4 saat sonra konuşacak Powell’ın, yaşanan son gelişmelerin (ticaret görüşmelerinin gündeme gelmesi, PMI’lar ve tarım dışı) ardından vereceği mesajlar önemli olacak. Kurda teknik seviyelere baktığımızda, 5,7150 direnci önemli yakın direnç olarak gözükmekte. Bu seviyenin üzerinde 5,7350 hedef olabilir. Sonraki direnç ise 5,77 seviyesinde. Öte yandan, olası düşüşlerde 5,67 desteğinin altında 5,63 seviyesine kadar bir geri çekilme gözlemlenebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!