Dolar Yorumları / ZiraatFX – (03.06.2019)

Geçen hafta pozitif ayrışan TL, haftayı %4,2 oranında primle kapattı. Ülke risk primimizdeki kısmi iyileşmeyle (5 yıllık CDS bu sabah 488 seviyesinde) birlikte Lira varlıklarda ralli yaşanırken, Dolar / TL haftayı 50 günlük ortalamasının hafif de olsa altında, 5,84 seviyesinden kapattı. Haftaya başlarken, ticaret geriliminin küresel büyüme üzerindeki olası negatif etkileri fiyatlanmaya devam edilirken, risk iştahı zayıf seyrediyor. Risk iştahında zayıflıkla birlikte TL de haftaya bir miktar baskı altında (bu sabah beklentilerin altında kalan enflasyon verisi merkez bankasından güvercin beklentileri beraberinde getirmiş olabilir ve bu kurda hareketliliğe yol açmış olabilir) başlamış gözüküyor. Ancak, büyüme endişeleri FED ile ilgili faiz indirim beklentilerini de artırırken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah yatay bir görüntü sergiliyorlar. Diğer yandan, yine büyüme endişeleriyle birlikte geçen haftanın son iki işlem gününde yaklaşık %10 değer kaybeden ve haftayı 62,5 USD’den kapatan petrolde (brent) bu sabah düşüş eğilimini devam ediyor. Bu kapsamda, zayıf risk ortamına karşın risk primimizdeki kısmi iyileşmeyle yakalanan kısa vadeli momentumun yanı sıra FED beklentileri ve petrol fiyatlarındaki düşüş kurda aşağı yönlü risklerin devam etmesini sağlayabilir.

Bu sabahki yükselişin devam etmesi durumunda 5,92 tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir. Ana direnç ise 5,98 seviyesinde. Diğer yandan, geri çekilmelerde 5,84 desteğinin altında 5,79 ve 5,73 sıralı destekler hedef olabilir… Önemli veri ve gelişmelerin yaşanacağı haftada bugün yurtiçinde sabahtan mayıs ayı enflasyonu ve yine mayıs ayına ait imalat PMI verisi takip edildi. Buna göre, mayıs ayı enflasyonu %0,95 olarak gerçekleşti. Beklenti %1,3 iken, önceki %1,69 idi. Böylece yıllık enflasyon %18,71 oldu. (Beklenti %19,1, önceki %19,5) Diğer yandan, mayıs ayında PMI 45,3 olarak gerçekleşti. (Önceki 46,8) Son olarak bu hafta, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ve ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşması, Avrupa Bölgesi büyüme, ABD tarım dışı istihdam, Fed Başkanı Powell’ın konuşması, Çin, ABD ve Avrupa Bölgesi ülkeleri hizmet PMI’ları öne çıkan konular olacak. Ayrıca, ticaret gelişmeleri ile ilgili haber akışı da yakından takip edilecek.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN