Dolar Yorumları / Ziraat FX – (6.12.2021)

USD/TRY: Enflasyonist baskıların yüksek olduğunu, bu nedenle daha hızlı bir şekilde varlık alımlarının azaltımı olabileceğini belirten Powell ile birlikte Fed’den beklentiler şahinleşirken, faiz artırım beklentileri 2022 Mayıs ayına kadar çekildi. Bununla birlikte Omikron varyantına yönelik belirsizliğin sürmesi – bir taraftan varyant şahin Fed beklentilerini törpülese de – oynaklığın yüksek seyretmesine neden oldu. Hisse oynaklık endeksi VIX eşik 30 seviyesinin üzerine çıkarken, tahvil oynaklık endeksi MOVE pandemiden sonraki en yüksek seviyelere çıktı.

Öte yandan, yüksek pozisyonlanmalar, mevsimsellik etkisi, tatil dönemi ve Fed dışında diğer büyük merkez bankalarından da şahin beklentilerin oluşması ile Dolar endeksinde(DXY) geçen hafta gözlenen yatay görüntüden bazı Gelişmekte Olan Ülke para birimleri yararlanmış; ancak yukarıdaki riskler nedeniyle bazı kırılgan GOÜ para birimleri negatif ayrışmıştı. Fed’in şahinleştiği ve varyant belirsizliğinin sürdüğü ortamda piyasalardaki oynaklık ve ayrışmalar sürebilir. TL’de de geçen hafta negatif ayrışma ve baskı sürerken, kurda bu sabah TCMB’nin doğrudan müdahale ettiği 13,80’lerde işlemler geçiyor.

Teknik olarak, 13,92 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 14,02 ve 14,23 sıralı hedefler gündeme gelebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 13,70 desteğinin altında 13,47 seviyesine kadar geri çekilme gözlenebilir. Son olarak bu haftaki veri takvimine bakıldığında; yurtiçinde yarın hazine nakit dengesi, cuma günü ise aralık TCMB piyasa katılımcıları anketi ve TÜİK ekim ayı iş gücü istatistikleri açıklanacak. Ayrıca Hazine ihaleleri izlenecek. Yurtdışında ise ABD TÜFE, Çin ÜFE ile TÜFE, Euro Bölgesi büyüme, Avustralya, Hindistan ve Kanada merkez bankaları faiz kararları, ECB Başkanı ile Fed yetkilerinin konuşmaları bu haftanın öne çıkan başlıkları.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten