Dolar Yorumları / Ziraat FX – (5.04.2021)

USD/TRY: Cuma günü ABD’den güçlü gelen tarım dışı istihdam verisi ile enflasyon beklentilerinin daha da artması on yıllık tahvil faizinde yükselişe neden oldu. Bunun yanında teşviklerin yansıması ve Biden’ın altyapı planı enflasyon beklentilerinin canlı kalmasını sağlıyor. Fed’den de 2022 yılında bir faiz artırımı beklentilere girmiş durumda. Fed’in projeksiyonlarında 2023 yıl sonuna kadar faiz artırımı yoktu. Bu gelişmeler de Dolar’ın güçlü kalmasını sağlarken, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde baskı gözlenebilir.

Yurtdışında bu hafta ECB ve Fed toplantı tutanakları, IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm raporu, küresel nihai hizmet PMI verileri, ABD ÜFE, Fed Başkanı Powell’ın konuşması ve Çin enflasyon haftanın öne çıkan başlıkları. Yurtiçinde ise bu sabah mart ayına ilişkin enflasyon rakamları takip edildi. Buna göre mart ayında TÜFE aylık %1,08 oranında artış kaydetti. Beklenti %1,04 yönündeydi. Böylelikle yıllık enflasyon %16,19 olarak gerçekleşti.

Verinin ardından kurda net bir hareketlilik gözlenmezken, kurun günün geri kalanında 8,11 – 8,29 arasında dalgalanabileceğini öngörüyoruz. Bu hafta ayrıca TCMB’deki görev değişimi sonrası cuma günü TCMB’nin ilk beklenti anketinde anket katılımcılarının beklentilerinin nasıl şekillendiği de yakından izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN