Dolar Yorumları / Ziraat FX – (4.07.2022)

USD/TRY: Odak noktasının enflasyondan resesyona kaydığı ortamda risk iştahındaki negatif görüntüden Dolar’ın destek bulduğunu ve tahvil faizlerindeki gerilemeye karşın Dolar endeksinin (DXY) geçen hafta %1 oranında değer kazandığını izledik. Bu hafta küresel PMI rakamları, FOMC toplantı tutanakları ve ABD tarım dışı istihdam verisi öne çıkarken, kırılgan ortam nedeniyle Dolar’ın dirençli kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bugün ise ABD piyasalarının Bağımsızlık Günü nedeniyle oynaklıklar kısmen düşük kalabilir.

Yurtiçi tarafta ise bu sabah haziran ayı enflasyon verisi izlenirken, Cuma günü mayıs ayı ödemeler dengesi öne çıkıyor. Ayrıca cuma günü Fitch’in Türkiye değerlendirmesini yayınlaması beklenmekte. Enflasyon tarafına baktığımızda, haziran ayında TÜFE’nin %4,95 oranında arttığı gözlemledik. Beklentiler %5,0 – %5,7 arasındaydı. Haziran enflasyonu sonrasında böylelikle yıllık TÜFE %78,62’ye yükseldi. Veri sonrasında kurda net bir hareketlilik gözlenmedi. Bir süredir bant hareketi yapma eğiliminde olan Dolar/TL’de teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 16,8640 ve 16,9070 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 16,68 ve 16,5240 sıralı destekler konumunda.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!