Dolar Yorumları / Ziraat FX – (4.05.2021)

USD/TRY: Dün Fed Başkanı Powell’ın ekonomideki toparlanmanın düzensiz olabileceğini söylemesi diğer yandan ABD’de açıklanan ve tedarik sorunlarıyla birlikte yavaşladığı gözlenen imalat aktivitesi ile birlikte Dolar düşüş kaydetti. ABD on yıllık tahvil faizinde ise kısmi geri çekilme gözlendi. Bu fiyatlamalarla birlikte çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimi günü artı bölgede tamamladı. Şu aşamada ABD on yıllık tahvil faizinin yükselememesi kısa vadeli Gelişmekte Olan Ülke para birimleri için destekleyici olabilir. Bununla birlikte, dün yurtiçinde beklentilerin hafif de olsa altında gelen enflasyon verisi ile TL’de baskı azalırken, perşembe günkü TCMB toplantısından faiz değişikliği beklenmemesi TL varlıklarda olumlu fiyatlanmış gözüküyor.

Tam kapanma sonrası normalleşme beklentileri ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı konusundaki iyimser açıklamaları da takip edilirken, Koca, Biontech ile 30 milyonu haziranda gelmek üzere için 90 milyon dozluk aşı sözleşmesi yapıldığını belirtti. Bu gelişmeler çerçevesinde kurda aşağı yönlü kısmi düşüş eğilimi devam edebilir. Bu kapsamda, Dolar / TL 8,36 direncinin altında kalarak 8,22 seviyesine kadar gerileyebilir. Bugün yurtdışında ABD’de fabrika siparişleri, yurtiçinde ise Hazine ihaleleri ile reel efektif döviz kuru endeksi izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN