Dolar Yorumları / Ziraat FX – (30.06.2020)

USD/TRY: ABD-Çin arasında Hong Kong gerginliğine karşın ekonomik toparlanmaya işaret eden verilerle birlikte bugün risk iştahı pozitif. Dolar endeksi DXY, 97,7 seviyesinde bulunuyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise sınırlı ve karışık diyebileceğimiz bir görüntü mevcut. USD/TL kuru, şu sıralar 6,85’lerde işlem görmekte. Kur 6,8630 direncinin altında kalmaya devam edebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 6,8870 tepki gelebilecek direnç olarak izlenebilir.

Öte yandan, aşağıda ise 6,83 destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin altında 6,8190 hedef olarak izlenebilir. Yurt içi veri takviminde ise bugün Mayıs ayı dış ticaret verisi takip edildi. Buna göre dış ticaret açığı Mayıs’ta 3,42 milyar dolar oldu. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşacak.

Ayrıca TSİ 13’te BoE Başekonomisti Andy Haldane’nin, İngiltere’nin ekonomik görünümü hakkındaki konuşması, TSİ 16’da ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel’in ve TSİ 18’de ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un ve New York Fed Başkanı John Williams’ın konuşmaları takip edilecek. Euro Bölgesi’nde TSİ 12’de haziran ayı öncü TÜFE verileri izlenecek.

Ayrıca, ABD’de TSİ 16.45’te haziran ayı Chicago PMI verisi ve TSİ 17’de haziran ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN