Dolar Yorumları / Ziraat FX – (29.12.2021)

USD/TRY: Yılın son haftasında düşük hacimli işlemler devam ederken, pariteler ve tahvil piyasasındaki sakin görüntü de sürüyor. Bir taraftan Omikron varyantına karşı kapanma haberleri gelse de diğer yandan varyant kaynaklı hastaneye yatış oranlarının düşük olması ve karantina süresinin on günden beş güne düştüğüne yönelik haber akışı piyasalarda varyant kaynaklı stresi azaltıyor. Ek olarak, Güney Afrika’daki bir ön çalışma, Omikron enfeksiyonun, Delta varyantına karşı bağışıklığı artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Yurtiçi tarafta ise yeni düzenlemeler takip edilmeye devam edilirken, kurdaki sert dalgalanmanın ardından dün oynaklıkta nispeten bir miktar azalma gözlendi. Kurdaki kapanış ise 11,83 seviyesinde gerçekleşti. Bu sabah ise 12 seviyesinin üzerine çıkma eğilimi gösteren kurda 12,26 direnç olarak takip edilebilir.

Yaşanan sert düşüşün ardından kurdaki bu yükselişi tepki olarak değerlendirirken, «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulamasının TL’yi destekleyeme devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, yükselişin sürmesi durumunda söz konusu direnç seviyesinden tepki gelebileceğini düşünüyoruz. Aşağıda ise 50 günlük ortalamanın bulunduğu 11,70 bölgesi destek olarak izlenebilir. Bugünkü veri takvimine bakıldığında, ABD’de TSİ 18’de kasım ayına ilişkin bekleyen konut satışları verisi takip edilecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten