Dolar Yorumları / Ziraat FX – (28.05.2021)

USD/TRY: ABD’de işsizlik maaşı başvurularının salgın sonrası en düşük rakamları görmeye devam etmesinin yanı sıra özellikle Biden’ın, altyapı, eğitim, sağlık yatırımlarını canlandırmak üzere 6 trilyon dolarlık bir bütçe teklifi vermeye hazırlandığına yönelik haber akışı ile küresel piyasalarda pozitif bir hava hakim. Biden’ın bütçe teklifini bugün açıklaması bekleniyor.

Öte yandan, söz konusu gelişmeler ABD on yıllık tahvil faizinin tekrar %1,60’ın üzerine çıkmasına neden olurken, Dolar’da henüz net bir güçlenme gözlenmiyor. Ancak, Dolar endeksinin (DXY) 90 seviyesinin üzerinde kalma eğilimi içerisinde olduğunu diğer taraftan izliyoruz. Şu aşamada, Dolar’daki pozisyonlanmalar ve yaşanan düşüşler dikkate alındığında, Dolar, ABD on yıllık tahvillerine paralel yükseliş gösterebilir. Bu kapsamda da, Asya hariç bugün Gelişmekte Olan Ülke para birimlerindeki baskı devam edebilir.

Negatif ayrışan TL de haftanın son işlem gününde Dolar’daki potansiyel toparlanmadan etkilenebilir ki Dolar / TL tarihi zirvesine yakın hareket ediyor. Kurda teknik seviyelere bakıldığında, yukarıda 8,58 ve 8,65 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,48 ve 8,42 sıralı destekleri takip edilebilir. Veri tarafında bugün, ABD’de kişisel gelir ve harcamalar ile Fed’in enflasyon göstergesi olarak takip ettiği çekirdek PCE deflatörü öne çıkıyor.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!