Dolar Yorumları / Ziraat FX – (27.08.2020)

Küresel çapta Dolar’daki güçsüzlük devam ederken, bugün Jerome Powell’ın Jackson Hole’da yapacağı konuşma (TSİ 16.10’da) öncesinde Dolar endeksinde (DXY) tepki niteliğinde hafif yükseliş gözleniyor. Ancak son bir haftalık fiyatlamalar, Powell yeterince güvercin olmasa bile risk iştahının bozulmayacağına işaret ediyor. Mevcut koşullar da Fed’in piyasalara olan desteğinde majör bir değişim olmayacağını gösteriyor. Dolayısıyla, Powell’ın yeterince güvercin algılanmaması durumunda Dolar’da net bir güçlenme gözlenmeyebilir.

Yurtiçinde ise Doğu Akdeniz ile ilgili haber akışı takip edilirken, gerginliğin azaltılmasına yönelik diplomatik temaslar devam ediyor. Dün geri çekilme eğilimi gösteren ve günü 7,37 seviyesinden kapatan Dolar /TL de bu sabah dünkü kapanışa yakın seviyelerde hareket ediyor. Teknik olarak, kurda 7,35 – 7,42 bant hareketi olarak takip edilmeye devam edilebilir. Söz konusu seviyelerin dışında aşağıda 7,29 desteği, yukarıda ise 7,4550 direnci izlenebilir.

Bugünkü ajandada ABD’de yılın ikinci çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış GSYH büyüme verisinin ikinci revizesi ile 22 Ağustos haftasına ilişkin yeni işsizlik maaşı başvuruları var. Yurt içinde ise TSİ 14’te TCMB’nin 20 Ağustos’taki PPK toplantısının özetleri yayınlanacak. TCMB geçen haftaki toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmemekle birlikte likidite tedbirlerinin süreceğini vurgulamıştı.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN