Dolar Yorumları / Ziraat FX – (25.11.2019)

Geçen hafta 200 günlük ortalamasının geçtiği 5,72 seviyenin altına sarkan ancak 5,70’in altında kalıcı olamayan kur, haftayı 5,71 seviyesinden kapattı. Emsallerinden ise olumlu ayrışan TL, haftaya başlarken yataya yakın hafif artıda. Cuma günü ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret anlaşmasının “çok yakında” imzalanabileceğini açıklaması ve Çin’in fikri mülkiyet ihlalleri konusunda önemli bir adım atmaya hazırlandığına yönelik haber akışı risk iştahını destekliyor. Diğer yandan, Cuma günü ABD’den iyi gelen makro veriler de risk iştahını desteklerken, Dolar küresel çapta değer kazandı.

Risk iştahındaki olumlu görüntüye karşın, Dolar’daki yükseliş Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerindeki değer kazancını sınırladığı söylenebilir. Şu aşamada, Dolar’daki görüntüye karşın, ticaret gelişimlerine yönelik iyimserlik fiyatlamalarda baskın gelebilir ve GOÜ para birimlerindeki kısmi alıcılı görüntü devam edebilir. Yurtiçine baktığımızda, ülke risk primimizde iyileşme devam ederken (5 yıllık CDS: 304) Dolar /TL, 200 günlük ortalamasının altında kalmaya devam edebilir. Yakın destek ise 5,6825 seviyesinde. Diğer yandan, 5,72 seviyesinin üzerinde 5,7430 direnci tepki gelebilecek seviye olarak takip edilebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN