Dolar Yorumları / Ziraat FX – (24.02.2022)

USD/TRY: Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması ile artan gerginlik bugün risk iştahına yön veriyor. Güvenli limanlara yönelim artarken, ABD vadelilerinde %2 civarı, Avrupa vadelilerinde ise %3,5’e varan kayıplar gözleniyor. Beyaz Saray, Biden’ın bugün Rusya’ya “ilave yaptırımlar” açıklayacağını belirtti. Putin, Ukrayna’yı işgal planı olmadığını ifade ederken, Ukrayna Dışişleri Bakanı, Putin’in bu kararını «geniş kapsamlı işgalin başlangıcı» olarak nitelendirdi. ABD 10 yıllıkların faizi dün gördüğü %1,99 seviyelerinden riskten kaçışla %1,87 seviyesine gevşemiş durumda.

Arz endişeleri petroldeki yükselişin sürmesine neden oluyor ve Brent petrolün varil fiyatı yaklaşık %5 primle 102 USD seviyesi ile 2014’ten bu yana en yüksek seviyelerde. Dolar endeksi (DXY) 96,6 seviyelerine yükselirken Gelişmekte Olan Ülkeler para birimleri değer kaybediyor. Bu gelişmeler sonucunda TL tarafında değer kayıpları gözleniyor. Jeopolitik gelişmeler, oynaklığın yüksek seyretmesine sebep olabilir.

Dolar/TL 14,0 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareket devam edebilir ve 14,40 direnç bölgesi hedef olabilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 14,0 destek konumunda iken, bu seviyenin kırılması halinde 13,82 gündeme gelebilir. Bugün ABD’de işsizlik maaş başvuruları, büyüme verisinin revizesi, konut piyasası verileri ve Fed yetkililerinin konuşmaları izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten