Dolar Yorumları / Ziraat FX – (24.02.2021)

USD/TRY: Dün Fed Başkanı Powell piyasaların duymak istediği şeyleri (tahvil alımlarını sürdürüleceğini, enflasyon endişesi taşımadığını vs.) söylemesi piyasadaki satış baskınını hafifletse de açıklamaların kalıcı bir toparlanma yapacak kadar etkili olamadığını izliyoruz. Fed halihazırda oldukça güvercin bir duruş sergiliyor ki bu da uzunca bir süredir fiyatlanıyor.

ABD on yıllık tahvil faizindeki gerilemeye karşın özellikle borsalarda stres gözleniyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri ise biraz daha sakin bir tablo çiziyorlar. Bu sabah TCMB’nin TL zorunlu karşılık oranlarında artış yaptığına yönelik duyurusu sonrasında 7,07 seviyesine kadar gerileyen Dolar /TL ise yönünü tekrar yukarıya çevirmiş gözüküyor.

ABD’nin S-400 konusundaki açıklamalarında yeni bir şey olmasa da zayıf görüntüye bağlı olarak genel jeopolitik riskler fiyatlanıyor olabilir. Ancak, TCMB’nin sıkı duruş hikayesi ile birlikte kurda kalıcılı bir yükseliş beklemiyoruz. Sıralı dirençler 7,16 ve 7,21 seviyelerinde. Diğer yandan, olası düşüşlerde ise 7,07 ve 7,0 sıralı destekler olarak izlenebilir. Bugün yurtiçinde veri gündemi sakinken, ABD’de ikincil öneme sahip veriler izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN