Dolar Yorumları / Ziraat FX – (23.06.2022)

USD/TRY: Fed Başkanı Powell, dün Senato’da yaptığı sunumda ABD ekonomisinin güçlü bir pozisyonda olduğunu ve sıkı para politikasının yaratacağı sonuçlar açısından iyi bir durumda olduğunu vurguladı. Ekonomide yumuşak inişi başarmanın “çok zorlu” olacağını belirtirken resesyon ihtimalinin de olduğunu belirtti. Powell’ın resesyon olasılığına işaret eden sözleriyle birlikte Brent petrolün varil fiyatı, bugün 107 USD seviyesinde. Güvenli limanlara yönelimle ABD 10 yıllıkların faizi, bu hafta gördüğü %3,31 seviyelerinden %3,10’a kadar gevşemiş durumda. Dün gevşeyen dolar endeksi, DXY, şu sıralar 104,6 seviyesinde hafif yükseliş sergiliyor. Türkiye 5 yıllık CDS, 1 baz puan düşüşle 805 baz puan seviyesinde.

Yurtiçi gündemde ise dün Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın Türkiye ziyareti takip edildi. Türkiye-Suudi Arabistan ortak bildirisinde, “Görüşmelerde, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni iş birliği döneminin başlamasına yönelik ortak kararlılık en güçlü şekilde vurgulandı.” ifadesi kullanıldı. Bugüne baktığımızda TSİ 14:00’deki TCMB toplantısında faizlerde bir değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Bugün ayrıca, TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak. Dolar TL de şu sıralar 17,36’larda yatay seyrediyor. 17,44 seviyesinin altında fiyatlamanın sürebileceğini düşünüyoruz. Olası düşüşlerde 17,15 bölgesi yakın destek olarak izlenebilir. Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında Powell’ın açıklamaları yeni mesajlar içermesi olasılığıyla yakından takip edilecek. Ayrıca büyüme görünümüne öncü olması açısından haziran ayına ilişkin küresel hizmet ve imalat PMI verilerinin seyri önemli olacak.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!