Dolar Yorumları / Ziraat FX – (23.05.2022)

USD/TRY: ABD’de makro ekonomik görünümde bir bozulma gözenmese de, perakende devlerinin finansallarının ardından enflasyonun şirket karlılıklarına olumsuz etki yapabileceği ve Fed’in hisse piyasalarındaki oynaklığı bu sefer göz ardı ederek faiz artışına devam edebileceği beklentileri resesyon endişelerini artırdı. Dolar endeksi (DXY) de haftayı %1,4 oranında düşüşle kapattı. Dolar’daki zayıflığın bu sabah da devam ettiğini gözlemliyoruz. ABD vadelilerindeki toparlanmanın ise daha çok pozisyonlanma ve teknik hareketlere bağlarken, kısa vadeli resesyon endişelerinin Dolar üzerinde baskı yapmaya devam edebileceğini düşünüyoruz ki DXY aylık ortalamasının altında.

Dolar’daki küresel görüntü nedeniyle Dolar/TL tarafında 16,0 seviyesinin altında fiyatlamanın sürebileceğini düşünürken, bugünkü Kabine Toplantısı kur üzerinde etkili olabilir. Bir süredir enflasyona endeksli bir ürün üzerinde çalışıldığı biliniyordu. Toplantı sonrasında bununla ilgili bir açıklama yapılması durumunda yukarıda belirttiğimiz gibi kurda dalgalanma gözlenebilir. Teknik seviyelere bakıldığında, 15,77
desteğinin kırılması durumunda kurda 15,55 seviyesine kadar bir düşüş gözlenebilir. Diğer yandan, 16,0 direncinin kırılması durumunda ise 16,15 ilk etapta hedef olabilir. Sonraki direnç ise 16,33 bölgesinde.

Veri tarafında yurtiçinde bu hafta perşembe günkü TCMB toplantısı öne çıkarken; yurtdışında Fed toplantı tutanakları, ABD büyüme, Fed’in takip ettiği enflasyon göstergesi, kişisel gelir ve harcamalar ile başta Powell olmak üzere Fed yetkililerinin ve Hazine Bakanı Yellen’ın konuşmaları izlenecek. Ayrıca küresel imalat ve hizmet PMI verileri takip edilecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!