Dolar Yorumları / Ziraat FX – (23.02.2021)

USD/TRY: Haftanın ilk işlem gününde ABD on yıllık tahvil faizindeki hareket Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerinde baskı oluştururken, bu sabah söz konusu para birimlerinde sakin bir görüntü var. Neticede uzun vadeli faizlerdeki yükseliş, düşük faiz ortamında mali teşvik beklentileri ve başarılı geçen aşılama süreci ile ekonomilere yönelik büyüme senaryolarını da içeriyor.

Bu kapsamda, faiz kaynaklı GOÜ para birimlerindeki baskı sınırlı kalmaya devam edebilir. Uzun vadeli faizlerdeki hareketten sonra bugün Fed Başkanı Powell’ın TSİ 18’de Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde yapacağı sunum da yakından takip edilecektir. Yaşanan düşüşlerin ardında dün 7,09 seviyesine yaklaşan Dolar / TL’de de, TCMB’nin sıkı duruş hikayesiyle, yükselişlerin sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, emtia fiyatlarındaki agresif yükseliş ise kurun şimdilik düşüşlerini sınırlayabilir. Bu kapsamda, Dolar / TL’de bant hareketi görebiliriz ki 6,96 – 7,09 hareket alanı olarak izlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN