Dolar Yorumları / Ziraat FX – (22.04.2020)

Petrol fiyatlarındaki sert hareketlerin izlendiği haftada riskli varlıklara ve Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimlerine gelen baskının bu sabah bir miktar azaldığını gözlemliyoruz. GOÜ para birimleriyle birlikte TL’de de hafif alıcılı bir görüntü gözlemliyoruz. Petrol fiyatlarındaki sert satışlar devam ederken, küresel piyasalarda ve GOÜ para birimlerinde toparlanma sınırlı kalabilir ki Dolar endeksinin (DXY) 100 seviyesinde tutunma çabası devam ediyor.

Yurt içinde bugün TSİ 14’te TCMB’nin faiz toplantısı öne çıkıyor. Beklenti politika faizinde 50 baz puanlık indirim yönünde. Kurdaki yükselişe rağmen, düşüşünü sürdüren petrol fiyatları ve zayıflayan iç taleple, TCMB’nin de vurguladığı üzere enflasyon üzerinde aşağı yönlü riskler daha baskın. Bundan dolayı büyümeyi de desteklemek adına Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 50 baz puanlık faiz indiriminin beklendiğini görüyoruz. Bu yöndeki bir indirim kur üzerinde sınırlı etki yapabilir ki kurda 7,0 psikolojik direnci önemli olabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 7,05 seviyesine doğru bir yükseliş gözlemlenebilir.

Diğer yandan, olası düşüşlerde ise 6,9380 desteğinin altında 6,89 hedef olarak izlenebilir. Faizde bir değişiklik yapılmaması ve yurtdışı piyasalardaki kısmi toparlanmanın devam etmesi durumunda kur 7,0 seviyesinin altında kalmak isteyebilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN