Dolar Yorumları / Ziraat FX – (2.06.2021)

USD/TRY: Küresel piyasalarda cuma günkü kritik tarım dışı istihdam verisi beklenmeye devam edilirken, bu sabaha nötr risk iştahıyla başlıyoruz. Borsalarda net bir yön gözlenmezken, paritelerde sakin bir görüntü var. Bugün, Fed yetkililerin konuşmaları ve Fed Bej Kitap raporunun paritelerde sınırlı etki yapabileceğini düşünüyoruz.

Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi öncesinde de Dolar endeksinin (DXY) 90 seviyesinden çok fazla uzaklaşmayacağı görüşümüzü koruyoruz ki DXY’nin bu sabah söz konusu seviyeye yakın fiyatlandığını izliyoruz. Yurtiçi tarafta ise TCMB’nin, yatırımcı, ekonomist ve analistlerle yapacağı toplantı izlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün akşam, “Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart, faiz yükünü düşürmemiz lazım” yönündeki açıklamaları sonrasında söz konusu toplantı yakından takip edilecek. Dün 8,5370 seviyesinden günü kapatan ve bu sabah 8,60’ın biraz üzerinde hareket eden Dolar / TL’de teknik seviyelere bakıldığında ise 8,68 ve 8,75 sıralı dirençler konumunda. Aşağıda ise 8,52 ve 8,42 sıralı destekler olarak izlenebilir.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten