Dolar Yorumları / Ziraat FX – (19.02.2021)

USD/TRY: ABD 10 yıllık tahvil faizindeki harekeler yakından izlenirken, hafta genelinde baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah bu eğilimlerini sürdürüyorlar. Dolar/TL’de ise tepki yükselişlerinin sınırlı kaldığını izliyoruz. Dün politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini beklentiler doğrultusunda %17 seviyesinde sabit bırakan TCMB, geçen toplantı karar metnine benzer şekilde güçlü ve kararlı bir şekilde sıkı para politikasını sürdüreceğini belirtti.

TCMB ayrıca bu karar metninde kalıcı fiyat istikrarı ve %5 hedefine varıncaya kadar gerçekleşen/beklenen enflasyon arasındaki dengenin dezenflasyonist etkiyi koruyacak şeklinde kararlılıkla korunacağı belirtti. Merkez Bankası’nın sıkı duruş vurgusunu devam ettirmesi ile TL dirençli görüntüsünü koruyabilir. Teknik olarak da Dolar/TL 7,03 yakın direncinin altında kalarak 6,92 seviyesini hedefleyebilir.

Bugün piyasa kapanışının ardından Fitch’in Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirme yayımlanması bekleniyor. Ekonomideki normalleşme adımları sonrasında piyasa en azından görünüme ilişkin iyileştirme fiyatlaması yapabilir ki böyle bir senaryo TL’ye ilave destek verebilir. Yurtdışında ise ekonomik toparlanmanın ve beklentilerin yönünü görmek için küresel ölçekte şubat ayı öncü PMI verileri izlenecek.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN