Dolar Yorumları / Ziraat FX – (17.02.2020)

Koronavirüs ile ilgili gelişmeler takip edilmeye devam ediliyor. Çin, salgında 1.933 yeni vaka ile birlikte vaka sayısının 70 bini aştığını duyurdu. Ölü sayısı ise (Çin’de) 105 kişi artarak 1.770’e ulaştı. Diğer yandan, Çin Merkez Bankası’nın piyasalara olan desteği sürerken, mali tarafta da destek beklentileri piyasaların iyimser tarafta kalmasını sağlıyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri haftaya hafif de olsa artıda başlıyorlar. Bu hafta salgın ile ilgili haber akışı ön planda kalmaya devam edebilecekken, makro tarafta özellikle Euro Bölgesi’nden gelecek veriler önemli olabilir.

EURUSD’daki fiyatlama, Dolar’daki güçlenmenin yanı sıra Bölge ekonomisiyle ilgili endişeleri bir nebze de olsa tekrar gün yüzüne çıkarmış gözüküyor. Yurtiçinde ise İdlib konusu gündemdeki yerini koruyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün Türkiye’den bir heyetin Rusya ile ikinci tur görüşmeleri yapmak üzere Moskova’ya hareket edeceğini belirtti.

Jeopolitik taraftarda şu aşamada diplomatik kanalların açık kalması diğer yandan yurtdışında koronavirüs ile ilgili olumsuz haber akışına karşın risk iştahının teşvik beklentileriyle bozulmaması TL’nin de haftaya olumlu başlamasını sağladığı söylenebilir. Ek olarak, yurtiçinde bu hafta TCMB faiz kararı ön plana çıkarken, piyasa katılımcılarının faiz indirimi beklentilerinin 25 ve 50 baz puan aralığında değiştiğini görmekteyiz. Agresif faiz indirim beklentilerinin olmaması da TL tarafında sakinliğin korunmasına neden olabilir. Bugün ABD piyasalarının kapalı olması nedeniyle işlem hacimlerinin görece düşük olması beklenirken, kur 6,02 – 6,0650 aralığında bant hareketi yapabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!