Dolar Yorumları / Ziraat FX – (16.08.2021)

USD/TRY: ABD’de yükselen Delta varyant vaka sayıları ile artan endişelerle Michigan Üniversitesi tüketici güveni 2011’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşirken, Dolar endeksi (DXY) cuma günü %0,5 oranında düşüş kaydetti. Bu sabah ise Çin’de açıklanan ve Delta varyantı kaynaklı beklentilerin altında gelen perakende satışlar ile sanayi üretim verileri sonrasında oluşan negatif havanın Dolar’ı çok fazla desteklemediğini izliyoruz.

Gelişmekte Olan Ülke para birimleri tarafına bakıldığında, Asya negatif ayrışıyor. Yurtiçinde ise geçen hafta faizi değiştirmeyen ve mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini belirten TCMB sonrasında TL’de oluşan olumlu hava bu sabah da sürüyor. TL emsallerinden pozitif ayrışmakta. Ek olarak, düşme eğilimindeki cari açık da TL tarafında önemli bir katalizör olmaya devam ediyor.

Bu kapsamda, zayıf risk iştahına karşın Dolar’ın güçlenmekte zorlanmasının da desteğiyle Dolar / TL’de düşüş eğilimi sürebilir ve kur 8,58 direncinin altında kalarak 8,38 seviyesini hedefleyebilir. Bu hafta ABD’de Fed’in son toplantısına ilişkin FOMC toplantı tutanakları öne çıkıyor.

Kaynak: ZiraatFX Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!