Dolar Yorumları / Ziraat FX – (15.10.2019)

Haftanın ilk işlem gününde de baskı altında kalan ve negatif ayrışan TL, bu sabah pozitif ayrışarak değer kazanma eğiliminde. Dolar / TL, 5,90 seviyesinin altında, Suriye konusu gündemin ilk maddesi olmaya devam ederken, yoğun haber akışı takip edilmeye ediliyor. Söz konusu haber akışına karşın Faiz ve Borsa’daki harekete göre TL’deki zayıflığın görece daha az olduğunu gözlemledik. Bu sabahki hareketin ardından TL bir miktar dengelenme eğilimi gösterebilir ve kur 5,84 – 5,89 aralığında dalgalanabilir. Yurtdışına baktığımızda, küresel piyasalarda risk iştahı bu sabah nötr.

Çin’in ticaret anlaşmasının şekillendirilebilmesi kapsamında bu ay daha fazla görüşme gerçekleştirmek istediğine yönelik haber akışı risk iştahındaki iyimserliği bir miktar sınırlamakta. Ancak, görüşmelerde ilerleme sağlanacağına yönelik umut da diğer taraftan devam ediyor. ABD vadelileri bu sabah artıda. Öte yandan, Brexit konusunda bir anlaşmanın gündeme gelmesi de arka tarafta risk iştahını desteklediği söylenebilir. İngiliz Sterlini yükseliş eğilimini korurken, 17-18 Ekim tarihlerinde Brüksel’de gerçekleşecek Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’ne kadar piyasa iyimser tarafta kalabilir.

Dolayısıyla, Fed’den güvercin beklentiler de devam ederken, en azından risk iştahında şimdilik bir bozulma beklemiyoruz. Veri tarafında bugün yurtiçinde saat 10’da temmuz dönemine ilişkin işsizlik rakamlarını takip edilecek. Yurtdışında ise öğlen ekim ayına ait Almanya ZEW endeksi verisi öne çıkıyor.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN